loading...

شاهکار معماری ایران

در فضاهاي عمومي مجتمع ها و آپارتمانها و برج هاي مسكوني به جهت وسعت و همچنين تعداد ساكنان، معمولا يك هيئت مديره وجود دارد و در رأس آنها فردي به عنوان مدير ساختمان مسئوليت اصلي را به عهده مي گيرد. اين ا

در فضاهاي عمومي مجتمع ها و آپارتمانها و برج هاي مسكوني به جهت وسعت و همچنين تعداد ساكنان، معمولا يك هيئت مديره وجود دارد و در رأس آنها فردي به عنوان مدير ساختمان مسئوليت اصلي را به عهده مي گيرد. اين افراد قوانين محكمي را تدوين مي كنند كه سرپيچي از آنها با توجه به قوانين آپارتمان نشيني پيامدهايي را به دنبال خواهد داشت. در نتيجه نظم بيشتري در ساختمان حاكم است. از آنجا كه خصوصيات فضاهاي عمومي ساختمان تا حدودي، نمادي از موقعيت و خصوصيات افراد ساكن است در ميان قوانين بندهايي نيز به شرايط ظاهري فضا و دكوراسيون محيط هاي عمومي و مشترك و در واقع فضاسازي آنها اختصاص مي يابد.


وقتي وارد يك ساختمان ميشویم، اولين چيزي كه مي بينيم لابي است كه نقطه مشترك اغلب مجتمع ها و برجهاست. امروزه براي آپارتمانهاي پر از واحد نيز لابي در نظر گرفته مي شود. اين مكانها معمولا در طبقه همكف ساختمان واقع شده و جزو فضايي از ساختمان است كه كسي كه قصد ورود به آپارتمان را داشته باشد بايد به اين محيط وارد شود و بعد از عبور از آنجا به واحد مورد نظر خود رجوع كند.

  در كل لابي به دوقسمت تقسيم مي شود:

نگهباني

نشيمن

از آنجا كه تعداد ساكنين در مجتمع ها و برج هاي اين چنيني زياد است و رفت و آمدهاي زيادي در آنجا صورت ميگيرد، به خاطر چنين مسائلي و حفظ امينيت ساكنين، نگهبان شبانه روزي استخدام مي كنند كه در قسمت نگهباني لابي مستقر مي شود و عبور و مرور افراد را كنترل مي كند. اين قسمت از لابي شامل يك پيشخوان و يا ميز و صندلي و همچنين امكانات مخابراتي براي برقراري ارتباط با تك تك افراد و واحدهاي ساختمان است.

قسمت نشيمن، محيطي از لابي است كه با قرار دادن تركيبي از مبل يا صندلي و ميز، شبيه اتاق نشيمن، به نشستن افراد اختصاص مي يابد. در واقع طبق مقررات برج ها و مجتمع ها شخصي كه به عنوان مهمان وارد مي شود بايد پس از ذكر نام خود و نام ساكن به نگهبان، مدت زمان كوتاهي را در لابي منتظر بماند تا پس از اجازه دادن فرد ساكن، وارد واحد مورد نظر شود و چه بسا كه ملاقاتهاي كوتاه افراد غريبه با ساكنين نيز در لابي ها انجام مي شود.

طبيعتا نياز به وجود لوازم دكوراسيوني براي انجام كارهايي كه ذكر شد، و همچنين   بهره مندي مطلوب از فضا، شرايط ساختاري اصولي و ظاهري مطلوب ضروري است. در صورتي كه تمام اين موارد با اصول دكوراسيون و اساسي انجام شود، هم از لحاظ اقتصادي براي ساكنين به صرفه خواهد بود و هم فضايي زيبا و دلپذير تر خواهيم داشت.

يكي از مسائلي كه در لابي بايد به آن توجه زيادي شود كف است. چون لابي محل عبور و مرور همه افراد ساكن و مراجعه كننده هاست، محكم بودن كف از جمله ضروريات يك پوشش است. درميان همه كفپوشها سنگ بهترين انتخاب است. چون هم در مقابل ضربه هايي كه از اسباب كشي و حمل بار ايجاد مي شود، صدمه نمي بيند و هم به راحتي تميز مي شود. نكته قابل توجه اينكه در فضاهايي كه وسعت آنها زياد است از سنگ سياه استفاده نكنيم چون اثر كفش افراد و غبارهاي موجود در هوا هميشه    لكه هايي را روي سطح سنگ ايجاد مي كند و ظاهري كثيف پديد مي آورد و ديگر اينكه از كفپوشهايي مثل فرشهاي ماشيني، گليم و گبه و مانند اينها استفاده نكنيم چون دائم در حال ليز خوردن و جابجا شدن مي باشد ولي وجود پادري براي تميز كردن كف  كفش ها قبل از ورود به لابي و يا در مقابل در ورودي مجتمع ضروري است.

بعد از كف بايد برويم سراغ ديوارها. براي پوشش ديوارها،‌ بايد ابتدا به وسعت فضاي لابي توجه كنيم. اگر وسعت فضاي ما زياد بود و در هنگام حمل و نقل اثاثيه و بار احتمال برخورد با ديوار وجود نداشته باشد، مي توانيم ديوارها را با رنگ روغني يا كاغذ ديواري هاي مختلف تنوعي زيبا را در محيط ايجاد كنيم. با اين تنوع علاوه بر ايجاد زيبايي ظاهري، وسعت و نور محيط را نيز مي توان افزايش داد. ولي اگر لابي به اندازه اي كوچك باشد كه فضاي كافي براي مانور اثاثيه و بار وجود نداشته باشد بهتر است ديوارهاي محيط را نيز با سنگ بپوشانيم و حتي وسايل دكوري را نيز به يك ميز و صندلي محدود كنيم.

نوع رنگ براي ديوارها بايد با توجه به وسعت فضا، نور موجود و همچنين لوازم دكوراسيوني كه بكار رفته، انتخاب شود.

 لابي هم مثل هر فضاي ديگر، با وجود يك نورپردازي خوب، صرفنظر از موضوع روشنايي، جلوه زيبا و متفاوتي پيدا مي كند، براي نورپردازي اين محيط ها با توجه به كاربردهاي مختلفي كه دارند، به دو نوع نورپردازي نياز است، يكي نورپردازي وظيفه اي فضاي نشيمن و پيشخوان و ديگري نورپردازي دكوراسيوني.

براي نورپردازي فضاي نشيمن مي توانيم از لوسترهاي آويزي يا سقفي، هالوژن هاي توكار، لوسترها و چراغ هاي ديوار كوب، آباژور و يا انواع چراغهاي روميز و يا پايه بلند ايستاده، استفاده كرد و در شرايطي كه ديواركوب ها و يا لوازم تزئيني ديگر در محيط وجود داشته باشد، نور پردازي آنها، جلوه اي متفاوت را بوجود مي آورد، نكته قابل توجه اين است كه اگر فضاي لابي، راهروها و يا مكانهاي موجود تا آسانسور و پله، به هنگام روز از نور كافي برخوردار باشد، مي توانيم از گياهان طبيعي استفاده كنيم تا روحي تازه به محيط

ببخشيم ولي در غير اينصورت بايد از گلها و گياهان مصنوعي استفاده كنيم.

همانطور كه گفتيم لابي داراي دو قسمت اصلي است كه هر كدام از آنها لوازم دكوراسيوني خاص خودش را نياز دارد. البته نوع لوازم دكوراسيوني انتخابي، رابطه مستقيم با وسعت، پلان و موقعيت فضا و همچنين كاربرد آن دارد. در بعضي از لابي ها محيط نشيمن براي قرار دادن نيم ست مبلمان ، يعني يك كاناپه و دو مبل تكي و يك ميز جلوي مبل، و يا تركيب دو كاناپه دو نفره مناسب است ولي در بعضي جاهاي ديگر به دليل كمبود جا، ‌امكان جا دادن يك كاناپه و يک ميز و يا حتي ميز صندلي و يا مبل كوچك وجود دارد.

بطور كل بايد به اين مسئله توجه داشته باشيم كه يكي از خصوصياتي كه لوازم دكوراسيوني در لابي بايد داشته باشد اين است كه محكم و مقاوم باشد چون اين لوازم دكوراسيوني نسبت به لوازم و وسايل كاربردي در منزل، بيشتر مورد استفاده قرار       مي گيرند و افراد با فرهنگها و گروه هاي سني مختلف از آنها استفاده مي كنند، به همين دليل احتمال صدمه ديدن آنها افزايش پيدا مي كند. و تعويض هر چند وقت يك بار وسايل با توجه به ايجاد بار مالي براي ساكنين ميسر نيست.

امروزه با توجه به رايج شدن مبلمان فلزي، تركيب فلز، پارچه و يا حتي تركيبي از چوب فلز و پارچه براي اين محيط ها، مناسب است. چون فلز در هيچ شرايطي مورد صدمه ساختاري قرار نمي گيرد و تنها با يك پوشش جديد مثل رنگ، نمايي تازه و متفاوت پيدا مي كند. در نتيجه هم نماي ظاهري آن به راحتي تغيير مي كند و هم هزينه كمي را پرداخت مي كنيم و هم مستحكم است.

به طور كلي انتخاب اين لوازم پس از در نظر گرفتن مقاومت سليقه اي است. بايد سعي كنيم پارچه هايي كه براي استفاده از اين لوازم بكار مي بريم قابل شستشو باشند . چون به دليل استفاده زياد زود كثيف مي شوند و نبايد از پارچه هاي روشن استفاده كنيم. در ضمن موضوع قابل شستشو بودن و دوام پارچه در هنگام انتخاب پرده براي پنجره هاي لابي نيز ضروري است و نبايد فراموش شود.

 

E.Zend بازدید : 705 پنجشنبه 21 اسفند 1393 زمان : نظرات (0)
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
درباره ما
Profile Pic
این سایت در سال 1393 با هدف پیشبرد آموزش و بالا بردن سطح آگاهی و توان علمی دوستان در زمینه معماری راه اندازی گردیده. امیدواریم بتوانیم گامی کوچک اما موثر برای دانشجویان و اساتید محترم برداریم.
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات
  آمار سایت
 • کل مطالب : 874
 • کل نظرات : 6
 • افراد آنلاین : 4
 • تعداد اعضا : 71
 • آی پی امروز : 101
 • آی پی دیروز : 163
 • بازدید امروز : 381
 • باردید دیروز : 448
 • گوگل امروز : 22
 • گوگل دیروز : 40
 • بازدید هفته : 1,235
 • بازدید ماه : 3,758
 • بازدید سال : 126,513
 • بازدید کلی : 1,229,647