loading...

شاهکار معماری ایران

 به نام ایزد منان با توجه به زمان باقی مانده تا کنکور کارشناسی ارشد معماری، ارزش روزها و حتی ساعت هایی که برای درس خواندن صرف می کنیم بسیار بالاتر از قبل است، پس بهتر است این زمان را در راه درست

 به نام ایزد منان

با توجه به زمان باقی مانده تا کنکور کارشناسی ارشد معماری، ارزش روزها و حتی ساعت هایی که برای درس خواندن صرف می کنیم بسیار بالاتر از قبل است، پس بهتر است این زمان را در راه درست آن صرف کنیم. با در نظر گرفتن این دغدغه آکادمی تخصصی معماری تصمیم گرفت تا تجربیات رتبه ها و مشاوران خود را برای رسیدن به این هدف در اختیار تمامی دوستان قرار دهد. مطمئناً راهی که رتبه های برتر سال گذشته طی کرده اند می تواند راه گشای مشکلات شما در برنامه ریزی درسی این 4 ماه باشد.

در این راستا مصاحبه های کوتاهی با رتبه های 1، 2، 4 و 13 کنکور کارشناسی ارشد معماری سال 1392 انجام دادیم تا شما با بهره گیری از تجربیات آن ها و در نظر گرفتن شرایط خود بتوانید به بهترین شکل از زمان باقی مانده استفاده کنید.

دانستن دو مورد قبل از خواندن مصاحبه با رتبه ها الزامیست:

1- در مصاحبه ها نظرات شخصی هر فرد گفته شده و شما باید با در نظر گرفتن شرایط خود همانند سطح علمی در دروس مختلف ( به ویژه زبان انگلیسی)، میانگین ساعات درس خواندن خود در هر هفته و... از مطالب گفته شده استفاده کنید.

2- شما می توانید با گرفتن وقت مشاوره با این دوستان برنامه ریزی خاص خود را طبق نظرات آن ها دنبال کنید و زیر نظر آن ها تا کنکور پیش بروید.

 با آرزوی موفقیت روزافزون شما

  حامد ایرانشاهی

   مدیریت گروه کارشناسی ارشد معماری آکادمی تخصصی معماری

مصاحبه با امیر علی طوسی رتبه 13 آزمون کارشناسی ارشد معماری سال 92

1-     از چه زمانی شروع به درس خواندن کردید؟

از مرداد ماه با کلاس های آمادگی برای کنکور شروع کردم که تا اواسط مهر طول کشید ولی به صورت جدی از آبان ماه شروع کردم.

2- از اول آبان ماه وقت شما برای درس خواندن کاملا آزاد بود ؟

خیر. در دانشگاه سوره 14 واحد درس داشتم که از بین این واحدها پایان نامه را تمدید کردم برای بعد ازکنکور و 8 واحد باقی مانده 3 روز در هفته را به خود اختصاص می داد.

3- میزان امتیازی که از 20 به درس خواندن خود در ماه های تابستان، پاییز و 2 ماه آخر می دهی به ترتیب چند است؟

تابستان12، پاییز16 و 2 ماه آخر 20

4- مهمترین عامل موفقیت خود را در چه میدانید؟

برنامه داشتن و مطالعه در کتابخانه، یعنی مداوم خواندن برای مدت 4 ماه مانده به کنکور و قبل از آن شرکت در کلاس ها و آزمون ها ولی بیشتر از همه جمع بندی نهایی باعث شد که از همه این ها نتیجه بگیرم.

5- بیشترین تاثیر شرکت در آزمون ها را در چی دیدید؟

اول اینکه قوت و ضعفم را در هر درس فهمیدم و بعد این که با توجه به سوالات آزمون فهمیدم باید هر درس را چطور بخوانم و اینکه کدام فصل ها اهمیت بیشتری داشت تا بتوانم تست ها را بزنم و خود پاسخ نامه آزمون ها یک منبع مطالعاتی هستند.

6- توصیه شما برای کسانی که از مهر ماه تصمیم به خواندن دارد، چیست؟

اول این که در بعضی از درس ها با توجه به زمان کم باقی مانده به جای استفاده و خواندن منابع حجیم از جزوه و یا خلاصه کتاب ها استفاده کنند.( البته در بعضی درس ها!!!)

اگر در کلاس های آمادگی کنکور شرکت می کنند به هیچ عنوان از سر فصل ها و روند کلاس عقب نمانند چون فرصت برای جبران را ندارند.

در آخر خواندن منابع یا سر فصل های با اولویت بیشتر و تسلط روی آن ها به جای تسلط نسبی روی کلیه منابع را توصیه 

می کنم.

مصاحبه با ساجد خیرالهی رتبه 2 آزمون کارشناسی ارشد معماری سال 92

1- نحوه برنامه ریزی در پنج ماه آخر چگونه باید باشد؟

در این مدت که شروع آن تقریبا از اواخر شهریور است باید منابع را با دقت بیشتری خواند. حتما باید خلاصه یا حاشیه هایی نوشته یا زیر جملات مهم کتاب‌ها خط کشیده شود. در این مدت مرور مجدد و یاد آوری مطالب مطالعه شده باید از زمانبندی ویژه‌ای پیروی کند. همچنین در این بازه‌ی زمانی باید بیشتر وقت داوطلب صرف مطالعه‌ی منابع با اهمیت زیاد شود و به منابع کم اهمیت تر فقط در صورتی پرداخته شود که تسلط نسبی بر منابع درجه‌ی اول به دست آمده باشد.

 

 

نظر شخصی من بر این است که حدی از تنوع و انعطاف‌پذیری در برنامه‌ریزی روزانه رعایت شود. برای مثال اختصاص زمان ویژه‌ای به مجموعه‌های تاریخ و دروس فنی در برنامه هر روز ضروری است.

۲- نحوه برنامه‌ریزی در یک ماه آخر چگونه باید باشد؟

یک ماه آخر مرحله ایست که اغلب افراد باید از آغاز مطالعه‌ی منابع جدید پرهیز نموده و وقت خود را صرف پیدا کردن نقاط ضعف خود و برطرف کردن آن‌ها و همچنین مطالعه‌ی قسمت های مغفول مانده‌ی منابع مطالعه شده کنند.

۳- آیا آزمون‌های آزمایشی مفید است؟

آزمون آزمایشی برای کسانی که بخواهند از وضعیت خود در مقایسه با دیگران آگاهی یابند؛ میزان پیشرفت خود را بسنجند؛ بر مدیریت زمان آزمون احاطه پیدا کنند و یا به برنامه ریزی کلی مطالعه‌ی خود نظم ببخشند مفید خواهدبود.

۴- چه درس‌هایی مهم‌تر است؟

به نظر من اولویت از جهت میزان زمان اختصاص یافته برای مطالعه، با دروس زبان عمومی، ایستایی و سیستم‌های ساختمانی و تاریخ(معاصر- جهان- ایران) خواهد بود.

۵- آیا شرکت در کلاس مفید است؟

شرکت در کلاس‌های ایستایی و سیستم‌های ساختمانی و درک عمومی معماری برای اغلب افراد ضروری است (مگر این که فرد تسلط کافی بر این دروس داشته باشد که معمولا این‌گونه نیست). در مورد سایر دروس نیز کلاس را برای کسانی که در فهم و تحلیل مطالب منابع اصلی دچار مشکل می‌شوند توصیه می‌کنم. علاوه بر این شرکت در سمینارهاییک روزه که به جمع بندی مبحثی خاص مانند مصالح یا پرسپکتیو اختصاص دارند نیز مفید خواهد بود.

مصاحبه با پریسا فولادی رتبه 4 آزمون کارشناسی ارشد معماری سال 92

1-     نحوه برنامه ریزی در پنج ماه آخر باید چگونه باشد؟

از مهر ماه شروع به خواندن کردم. 3 ماه اول ( تا هفته اول دی ماه) را به کتب منبع اختصاص دادم. در زبان چون پایه نسبتا خوبی داشتم فقط روی حفظ لغات وقت گذاشتم که آن هم هر شب یک ساعت می خواندم. کتب منبع را از درس تاریخ که مورد علاقه ام بود شروع کردم چون هم به لحاظ ذهنی آمادگی خواندن را برایم فراهم می کرد و هم با روحیه بهتری می توانستم ادامه دهم. مابین کتاب تاریخ، سایر کتب منبع( فنی و منظر) را مطالعه می کردم تا تنوعی ایجاد شود و بازدهی هم بالا رود. از تمامی کتب خلاصه برداری جامعی انجام دادم. پس از اتمام خواندن منابع در هفته اول دی ماه به مرور دوره ای ( طبق برنامه ای که در سوال بعد پاسخ خواهم داد) پرداختم و بعد از یک دوره کامل از تمام دروس شروع به تست زدن کنکورهای سال های گذشته البته در شرایط مشابه کنکور ( صبح ساعت 8 و در زمان 2 الی 2:30 ساعت) کردم و در ساعات باقی مانده نیز به دوره های بعدی ادام دادم.

۲- نحوه برنامه‌ریزی در یک ماه آخر چگونه باید باشد؟

همان طور که گفتم ماه آخر را به تست زنی و دوره خلاصه دروس اختصاص دادم.برای دوره طوری برنامه ریزی کردم که دوره بخشی از درس را در هر هفته داشته باشم یعنی مثلا اگر 6 هفته باقی مانده تا کنکور یک هفته برای ضمانت کارم کنار گذاشتم و کلیه خلاصه هایم درباره تاریخ معاصر را به 5 بخش تقسیم کردم و در هر هفته یک بخش را مطالعه کردم. بدین صورت تمام قسمت های باقی مانده به صورت موازی پیش می روند. در غیر این صورت با اتمام دوره یک درس در روزهای اولیه تا رسیدن به زمان کنکور دوباره فراموش می شد. به یک بار دوره اکتفا نکردم؛ دروس فنی را 2بار و برخی دروس تاریخ را مثلا تاریخ اسلامی را 3 بار دوره کردم و این تعدد زیاد به جهت جزئیات زیاد آن بود مثلا تاریخ اسلامی عکس های زیادی داشت که باید حفظ می شدند و در بار اول انجام آن غیر ممکن بود پس روندی از جز به کل را در هر دوره در پیش گرفتم ( مثلا بار اول عکس هایی که ارجح ترند، بار دوم آنهایی که در درجه دوم اهمیت قرار دارند 

و ...). ضمنا دوره های دوم و سوم بسیار کمتر از دوره اول زمان می گیرند و راحت تر به پایان می رسند.

در پاسخ گویی به کنکورها، خود را هم از نظر کنترل زمان سنجیدم و هم این که هر درس را چگونه باید دوره کرد و چه بخش هایی مهم تر است و یا در چه بخش هایی ضعف دارم، که مثلا یکی از این ضعف ها درک معماری بود که باعث شد در کلاس سایه و پرسپکتیو شرکت کنم و بسیار مثمر ثمر واقع شد. مورد دیگر نخواندن کتاب هایی مثل نانو، فناوری نوین ساختمانی و ... که باعث شد جزوات دکتر طباطبائی را دز این زمینه ها مطالعه کنم.

۳- آیا آزمون‌های آزمایشی مفید است؟

قطعا هر چیزی که دانشجو را در شرایط کنکور و ارزیابی خود قرار دهد، می تواند مفید باشد.

آزمون ها هم ار نظر کنترل زمان می توانند مفید باشند، آزمودن اطلاعات خوانده شده که به دانشجو نکات مهمی که مورد غفلت قرار گرفته را گوشزد کند، یا دانشحو ضعف خود را در یک زمینه بفهمد و روی آن وقت بیشتری بگذارد با حتی روش مطالعه خود را عوض کند. همین طور برای دانشحویانی که در زبان ضغف دارند و هر چه با لغات و passage های بیشتری مواجه شوند مفیدتر خواهد بود. افرادی هم که در برنامه ریزی مشکل دارند می توانند با برنامه بودجه بندی آزمون ها پیش بروند.

 ۴- چه درس‌هایی مهم‌تر است؟

هر درسی اهمیت خاص خود را دارد و واقغا نمی توان کفت که در آزمون ارشد درسی مهم نیست. درسی که ضریب 2 دارد از درسی که ضریب 3 دارد کم تر اهمیت دارد، همان طور که زبان با ضریب 2 به بسیاری لطمه می زند. درک با ضریب 3 بسیار اهمیت دارد اما تا حدی قابل برنامه ریزی است و نمی توان روی آن ضمانت کرد مثلا درک را آنقدر بالا می زنم که دروس دیگر را لازم نباشد اهمیت بدهم. اما در مقابل فن ضریب 3 دارد اما کاملا قابل برنامه ریزی است از این جهت که اگر درست کار شود می توان نتیجه درست از آن دربافت کرد اما باز هم به این معنا نیست که وقت بسیار زیادی را از سایر منابع بزنیم و روی فنی کار کنیم چون با شناخت درست از منابع اصلی فنی می توانیم در وقتی که روی آن می گذاریم صرفه جویی کنیم و در عین حال نتیجه مناسبی هم از آن بگیریم کما این که اکثر دانشجوبان حتی با پایه ضغیف هم با حضور در کلاس ها و خواندن جزوات خوب می توانند خود را به میانگین لازم برسانند. اما زبان عکس این حالت است چون زبان درسی است که در 4 ماه نمی توان تمام ضعف های خود را جبران کرد و بخشی از آن به پایه بر می گردد اما با شناخت ضعف ها و تمرین در آن زمینه ها مثل لغات یا درک مطلب می توان درصد را به حدی رساندکه دانشجو را از محدوده خطر خارج ساخت. پس به دلیل ضعف اکثر دانشجویان این درس زبان با ضریب 2 میتواند بیشتر از ضریب کم خود اثر گذار باشد.

در مجموع آن چه حائز اهمیت است، اهمیت کافی به هر کدام از دروس داده شود و به تعادلی بین آن ها رسید. 

۵- آیا شرکت در کلاس مفید است؟

 کلاس رفتن به این معنا که صرفا در کلاسی حضور یابیم مهم نیست بلکه استفاده ای که از آن می کنیم مهم است چون دانشجو باید به این نکته توجه کند که علاوه بر زمانی که در کلاس صرف می کند زمانی را در رفت و آمد می گذراند پس باید برای کلاس رفتن حتما هدفی را دنبال کند و آن نیز بهره کامل بردن است. یکی از این هدف ها رفع ضعف در یک درس است. اگر شخصی واقعا احساس می کند که درسی را نمی تواند بدون کمک بیاموزد حتی باید در جهت رفع آن اقدام کند و نکته دیگر این که به صرفا خود کلاس بسنده نکند و حتما زمانی را برای دوره مطالب کلاس اختصاص دهد.

مصاحبه با مهسا جلالی رتبه 1 آزمون کارشناسی ارشد معماری سال 92

1- از چه زمانی شروع به درس خواندن کردید؟

از اول مهر شروع به درس خواندن کردم اما از قبل مطالعه های آزاد در دروس تاریخ و منظر داشتم؛ یعنی با خیلی از درس ها آشنایی داشتم.

2- نحوه برخورد شما با منابع مختلف به چه صورت بود؟

در درس زبان باید به صورت پیوسته درس خواند یعنی هر روز قسمتی از زمان را به درس زبان اختصاص داد. اما در درس ایستایی با توجه به این که کلاس می آمدم دیگر یازی به خواندن منابع نداشتم و در عفته یک بار آن را دوره می کردم و بیشتر بار را به دوش کلاس گذاشته بودم. در دروس دیگر پیشنهاد من خواندن کتاب به کتاب است تا انسجام ذهنی مطالب حفظ شود، گاهی نیز برای جلوگیری خستگی از خواندن یک کتاب می توان 2 کتاب را همزمان مطالعه کرد.

3-  تاثیر آزمون در روند درس خواندن و سود آن برای کنکور شما چه بود؟

آزمون ها با توجه به سرفصل های هر کدام باعث می شد که منابع را از یاد نبرم و سر موقع هر کدام را مطالعه کنم. شبیه سازی موقعیت کنکور چه از نظر زمان بندی و چه از نظر ترتیب جواب دادن به سوالات را توانستم در آزمون ها به شیوه های مختلف امتحان کنم تا به حالت دلخواه برسم.

4- پیشنهاد شما به کسانی که از مهر شروع به درس خواندن می کنند چیست؟

 

اول به خدا توکل کنند بعد نا امید نشوند. ثبت نام در یک آزمون بسیار می تواند به مطالعه برنامه ریزی شده کمک کند  و به شما اطمینان می دهد که سرفصل ها و منابع تا زمان کنکور تمام می شود. هر روز مطالعه زبان را در برنامه خود داشته باشند و آخرین توصیه من این است که از سرگردانی در منابع بسیار خودداری کنند و منابع توصیه شده را به دفعات بیشتری بخوانند.

 

درباره کارشناسی ارشد ,
E.Zend بازدید : 743 چهارشنبه 03 تیر 1394 زمان : نظرات (0)
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
Profile Pic
این سایت در سال 1393 با هدف پیشبرد آموزش و بالا بردن سطح آگاهی و توان علمی دوستان در زمینه معماری راه اندازی گردیده. امیدواریم بتوانیم گامی کوچک اما موثر برای دانشجویان و اساتید محترم برداریم.
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات
  آمار سایت
 • کل مطالب : 926
 • کل نظرات : 15
 • افراد آنلاین : 8
 • تعداد اعضا : 74
 • آی پی امروز : 321
 • آی پی دیروز : 358
 • بازدید امروز : 1,621
 • باردید دیروز : 2,860
 • گوگل امروز : 10
 • گوگل دیروز : 30
 • بازدید هفته : 4,481
 • بازدید ماه : 63,357
 • بازدید سال : 261,444
 • بازدید کلی : 1,847,658