loading...

شاهکار معماری ایران

 امیر نصرت منقح امیر نصرت منقح (زاده ۱۳۰۲) مهندس و معمار معاصر ایرانی و از پیشکسوتان این حرفه در ایران است.   تحصیلات   او در سال ۱۳۰۲ در تهران به دنیا آمد پدر وی ابراهیم خان منقح

 امیر نصرت منقح


امیر نصرت منقح (زاده ۱۳۰۲) مهندس و معمار معاصر ایرانی و از پیشکسوتان این حرفه در ایران است.

 

تحصیلات

 

او در سال ۱۳۰۲ در تهران به دنیا آمد پدر وی ابراهیم خان منقح (یمن السلطنه) سومین شهردار تهران بود وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در شهرهای شیراز و اصفهان و تهران گذراند. وی پس از تحصیل در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، در سال ۱۳۲۵ با مدرک فوق لیسانس معماری این دانشکده را ترک کرد. ۵ سال بعد، با استفاده از بورسیه سازمان ملل متحد، در کشورهای اروپایی چون فرانسه، سوئد، نروژ و دانمارک به پژوهش درباره ساختمان‌های بهداشتی، آموزشی و مسکونی پرداخت و به ایران بازگشت.

 

زندگی حرفه ای

 

پس از بازگشت به ایران مدتی را در وزارت کار و سازمان بیمه‌های اجتماعی گذراند و سپس مؤسسه «امیر نصرت منقح و همکاران» را تاسیس نمود، که بستری برای فعالیت او در مورد طراحی و نظارت بر طرح‌های ساختمانی و زمینه‌ای برای همکاری با زنده یاد یوسف شریعت زاده (از معماران فقید معاصر ایران) گردید. در این همکاری که در سال ۱۳۳۷ تحت عنوان «مؤسسه امیر نصرت منقح و یوسف شریعت زاده» آغاز شد، یکی از زبده‌ترین تیم‌های فنی معماری ایران در مدت زمانی کوتاه شکل گرفت.

 

بیمارستان ژاندارمری (نیروی انتظامی فعلی) در خیابان ولی عصر (عج)، ساختمان مرکزی وزارت کار و تأمین اجتماعی در خیابان آزادی تهران، تعدادی از بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی سازمان بیمه‌های اجتماعی در نقاط مختلف کشور و از جمله بیمارستان ۳۰۰ تختخوابی اصفهان و بالاخره تعداد زیادی از واحدهای مسکونی و منازل شاخص شخصی حاصل شکل گیری این همکاری در فاصله سال‌های ۱۳۳۷ تا ۱۳۴۱ به حساب می‌آید.

 

در یک گسست مقطعی، شریعت زاده با دوتن از یاران و همکاران خود (میرزا علی تهرانی و محسن میرحیدر) مؤسسه مستقلی را پایه گذاری می‌کنند، که در سال ۱۳۴۴ و به خاطر گسترش پروژه‌های مهم ساختمانی و نیاز مبرم به تیم‌های زبده طراحی، زمینه‌ای برای پیوست دوباره به مهندس منقح می‌شود و تیم واحد و گسترده‌ای به نام «منقح، شریعت زاده و همکاران» به وجود می‌آید. بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی بیمه‌های اجتماعی کارگران و سازمان تأمین اجتماعی (که آخرین آن‌ها بیمارستان شهید لبافی نژاد تهران است)، مجتمع‌های صنعتی ماشین سازی و تراکتورسازی تبریز، ساختمان روزنامه اطلاعات در تهران و در خیابان خیام و چند ساختمان مهم و مرکزی دیگر، که از جمله آن‌ها می‌توان به دفتر مرکزی مهندسان مشاور بنیان (پیرراز) اشاره کرد. حاصل کار این گروه جدید است که در فاصله بین سالهای ۱۳۴۴ تا ۱۳۵۰ تحت سرپرستی و مدیریت مهندس منقح صورت می‌گیرد و مطرح می شود.

 

سال ۱۳۵۰ دور تازه‌ای از فعالیت‌های این تیم طراحی و معماری تحت عنوان «دفتر مهندسان مشاور بنیان» آغاز می‌شود که حاصل آن برای جامعه معماری ایرانی بسیار آشناست. در همین سال است که منقح به دلیل ضوابط ارزیابی و احراز صلاحیت مؤسسات فنی از سوی سازمان برنامه و بودجه، دفتر مهندسان مشاور «بنیان» را به اتفاق همکاران خود بنیان می‌گذارد. مجتمع دانشگاه شهید باهنر کرمان، یک سری از ساختمان‌های آموزشی دانشگاه علم و صنعت، ساختمان صنایع غذایی در نیشابور و گلپایگان و گرمسار، ساختمان چاپ اسکناس بانک مرکزی در تهران، ساختمان شماره ۲ وزارت نفت در تهران، مجتمع صنعتی واگن پارس در اراک، مجتمع آپارتمانی کارشناسان مراکز صنعتی تبریز، مجتمع مسکونی تندیس در بزرگراه آفریقا (تهران)، مطالعه و طراحی ۱۵ مرکز حوزه عمران روستایی و آشیانه هواپیماهای دولتی در فرود گاه مهرآباد تهران از جمله طرح‌هایی است که دفتر بنیان در حد فاصل سالهای ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷ طراحی و پیاده می‌کند.

 

امیر نصرت منقح در سال ۱۳۵۷ به آمریکا عزیمت می کند. وی که در ایران عهده دار سمت‌هایی چون نایب رئیس انجمن معماران ایران و جامعه مهندسان مشاور نیز بود، در واشنگتن نیز مورد استقبال برخی از هنردوستان قرار می‌گیرد و تا سال ۱۳۷۳ که آمریکا را برای همیشه و به قصد اقامت دائمی در سوئد (استکهلم) ترک می‌کند، چندین ساختمان ویلایی بزرگ را طراحی و اجرا می‌نماید.

 

در مدت اقامت در سوئد، او از معماری فاصله می‌گیرد و ذوق و هنرش را در قالبی دیگر عرضه و آزمایش می‌کند. آثار و آفرینه‌های گرافیکی و خوشنویسی او محصول همین دوره از زندگی شخصی وحرفه‌ای و هنری اش است. آثاری که ضمن رونمایی خط و گرافیک، بهره‌ای هم از معماری دارند و آن هم یک معماری ساده و سیال و صمیمی، که با محتوایی از همین دست صورت می‌گیرند و سایه می‌اندازند.

 

در یکم اکتبر ۲۰۰۸، نمایشگاه تندیس-خط‌های امیرنصرت منقح، در موزهٔ مردم نگاری استکهلم (Etnografiska museet) با حضور وزیر فرهنگ سوئد Liljeroth Lena Adelsohn، گشایش یافت که درنوع خود موردتوجه مراجع و مجامع هنری و فرهنگی و مردمی خارج از کشور قرار گرفت. تندیس- خط‌های امیرنصرت منقح توسط دو هنرمند دیگر اسماعیل فهیمی و فرهاد مطلق با چوب و در ابعاد بزرگ ساخته شده است.[۱]

 

در تیر ماه 1390 نیز نمایشگاهی از آثار حجمی امیر نصرت منقح به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و اداره کل امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور در فرهنگسرای نیاوران بدون حضور هنرمند برگزار شد.

 

گاهشمار زندگی

 

۱۳۰۲ : تولد در تهران

۱۳۲۵ : کسب مدرک فوق لیسانس معماری از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران با درجه عالی

۱۳۲۹ : دریافت بورس پژوهشی معماری از سازمان ملل متحد

۱۳۳۰ : تأسیس مؤسسه معماری خصوصی

۱۳۳۷ : تأسیس مؤسسه معماری مشترک با یوسف شریعت زاده

۱۳۴۴ : تأسیس مؤسسه معماری «منقح - شریعت زاده و همکاران»

۱۳۵۰ : تأسیس دفتر مهندسان مشاور «بنیان»

دهه ۵۰: نایب رئیس انجمن معماران ایران و نایب رئیس جامعه مهندسان مشاور ایران

۱۳۵۷-۱۳۳۰ : اقامت در واشنگتن (آمریکا) و خلق چند اثر معماری

۱۳۷۳-۱۳۵۷ : اقامت در استکهلم (سوئد) و آغاز فعالیت‌های مجسمه سازی و گرافیک

۱۳۸۵ : دریافت تقدیرنامه انجمن معماران ایران

آثار

 

برخی از پروژهای به انجام رسیده توسط وی عبارتند از:

 

بیمارستان ژاندارمری (نیروی انتظامی فعلی) در خیابان ولی عصر

ساختمان مرکزی وزارت کار و امور اجتماعی در خیابان آزادی تهران

بیمارستان ۳۰۰ تختخوابی اصفهان

بیمارستان شهید لبافی نژاد تهران

مجتمع‌های صنعتی ماشین سازی و تراکتورسازی تبریز

ساختمان روزنامه اطلاعات در تهران - خیابان خیام

مجتمع دانشگاه شهید باهنر کرمان

بخشی از ساختمان‌های آموزشی دانشگاه علم و صنعت

ساختمان صنایع غذایی در نیشابور و گلپایگان و گرمسار

ساختمان چاپ اسکناس بانک مرکزی در تهران

ساختمان شماره ۲ وزارت نفت در تهران

مجتمع صنعتی واگن پارس در اراک

مجتمع آپارتمانی کارشناسان مراکز صنعتی تبریز

مجتمع مسکونی تندیس در بزرگراه آفریقا (تهران)

مطالعه و طراحی ۱۵ مرکز حوزه عمران روستایی و آشیانه هواپیماهای دولتی در فرودگاه مهرآباد تهران

 منابع

 

تندیس خط، http://www.monaghah.com

خلق خط درفضا، http://www.shamkhani.com/5.asp?id=7

دربارهٔ امیر نصرت منقح، «وبگاه خبری آفتاب»

پیشکسوتان جامعه مهندسان مشاور ایران، «وبگاه رسمی انجمن مهندسان مشاور ایران»

معرفی طراحان و مشاوران بیمارستانساز ایران، «وبگاه تخصصی صنعت بیمارستان سازی در ایران»

نمایش آثار گرافیکی امیر نصرت منقح در استکهلم، «پایگاه اطلاع‌رسانی اختصاصی معماری و شهرسازی آرونا»

تلفیق گرافیک و خوشنویسی بر روی چوب ، [۲]

 

برچسب ها امیر نصرت منقح ,
E.Zend بازدید : 645 چهارشنبه 27 اسفند 1393 زمان : نظرات (0)
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
درباره ما
Profile Pic
این سایت در سال 1393 با هدف پیشبرد آموزش و بالا بردن سطح آگاهی و توان علمی دوستان در زمینه معماری راه اندازی گردیده. امیدواریم بتوانیم گامی کوچک اما موثر برای دانشجویان و اساتید محترم برداریم.
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات
  آمار سایت
 • کل مطالب : 926
 • کل نظرات : 15
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 74
 • آی پی امروز : 47
 • آی پی دیروز : 173
 • بازدید امروز : 224
 • باردید دیروز : 426
 • گوگل امروز : 8
 • گوگل دیروز : 59
 • بازدید هفته : 3,702
 • بازدید ماه : 13,971
 • بازدید سال : 49,772
 • بازدید کلی : 1,374,109