loading...

شاهکار معماری ایران

دکوراسیون داخلی

به فراهم نمودن هرگونه خدمات در فضای داخلی، که با استفاده از اصول استاندارد معماری باعث ارائه راه حل های خلاقانه در ارتباط با بهبود کارکرد فیزیکی و زیبایی محیط داخلی گردد، معماری داخلی گفته می شود. هدف از معماری داخلی و طراحی دکوراسیون افزایش سطح ارتقا کیفی به منظور سازگار نمودن شرایط محیط داخلی برای استفاده بهینه کاربر از آن فضا می باشد. ارائه طرحی مطلوب از محیط داخلی به لحاظ احساس و تاثیری که بر کاربر دارد، امری حائز اهمیت می باشد.

 

آشنایی با اصول ابتدایی در معماری داخلی باعث ایجاد شناختی دقیق و کامل نسبت به رعایت نکات کاربردی و زیباشناختی در معماری داخلی می گردد. استفاده از این عوامل به عنوان کمک ابزاری برای طراحی داخلی باعث پدیدآمدن نگرشی صحیح و اصولی نسبت به علم معماری داخلی می گردد. این اصول عبارتند از: نور، فرم، فضا، بافت، رنگ، حجم.

 

نحوه چگونگی استفاده از این عوامل در تبیین اصول طراحی داخلی موثر می باشند. این عوامل باعث برقراری وحدت و هارمونی میان ترکیب عناصر مختلف در فضای داخلی می گردند، برقراری تعادل و هماهنگی در محیط پیرامون از مهمترین ویژگی های این اصول می باشند. در ذیل به بیان برخی از این نکات می پردازیم.

 

نور اولین عامل در طراحی فضای داخلی محسوب می گردد. بدون این عنصر دیدن اشیا ممکن نیست. نور در ارتباط مستقیم با رنگ می باشد. بدون نور رنگی وجود ندارد. به کمک نور می توان بافت های مختلف را از یکدیگر تشخیص داد. از طرفی دیگر، نورپردازی اصولی باعث پیدایش حسی دلنشین در افراد می گردد. با استفاده از نورپردازی معمارانه می توان در محیط داخلی تضادهای رنگی ایجاد نمود. به کارگیری اصولی و مناسب منابع نوری در فضای داخلی کمک شایانی به بهبود عملکرد معماری داخلی می نماید. به طور مثال، به کارگیری فن کنتراست و تقابل در نورپردازی یک فروشگاه تجاری بر جذب مشتریان تاثیر بسزایی دارد.

 

عبارت فرم را می توان به جای عبارت شکل به کاربرد. فرم ارتباطی نزدیک با خط دارد، از این لحاظ که باعث ایجاد تاثیراتی مشخص در شکل اشیا می گردد. به عنوان مثال، قرار دادن میزی بزرگ در اتاق ناهارخوری مستطیل شکل یک آپارتمان مسکونی که مورد بازسازی قرار گرفته، باعث ایجاد حس هماهنگی میان سایر اجزای مهم در محیط می گردد. علاوه بر این، اضافه نمودن مجموعه ای از اثاثیه گرد بر روی میز باعث ایجاد حس تعادل در فضای داخلی می گردد. به خاطر داشته باشید که استفاده از فرم های مختلف در یک اتاق می تواند باعث ایجاد از هم گسیختگی در نتیجه طراحی گردد.

 

درک مفهوم فضا بسیار آسان است. فضا به مرزهای فیزیکی یک اتاق گفته می شود. فضا همان محدوده ای است که در اختیار کاربران قرار دارد. معمولا ابعاد یک اتاق برای شما مهم نیستند، اما روشی که به وسیله آن بتوان استفاده لازم و بهینه از فضا را داشت، اهمیت فراوانی دارد. به عنوان مثال، اگر ابعاد اتاق شما کوچک است، از چیدن اثاثیه و لوازم زیاد اجتناب نمایید. هر فضایی را می توان با سبکی خاص طراحی نمود، امروزه استفاده از سبک مدرن در طراحی داخلی آپارتمان های مسکونی، مراکز تجاری، مراکز فرهنگی، معماری داخلی مطب وکلینیک های دندانپزشکی و حتی طراحی غرفه های نمایشگاهی بسیار رایج می باشد. البته استفاده از سبک های مختلفی همچون سبک کلاسیک، سبک مدرن، سبک مینیمال، روستیک و....... در طراحی داخلی بستگی به نوع فرهنگ افراد در مناطق مختلف و همچنین نوع کاربری فضای داخلی دارد.

 

اگر تا به حال تجربه طراحی یک اتاق را داشته باشید، به آسانی می توانید به اهمیت بافت در معماری داخلی پی ببرید. بافت به ویژگی از یک شی گفته می شود که می توان آن را با لمس کردن و دیدن شناخت. برای ساخت و طراحی اثاثیه و لوازم مختلف از بافت های متنوعی استفاده شده است. از بافت های مختلف می توان به منظور افزایش سطح کیفی فضای داخلی استفاده نمود. به عنوان مثال، استفاده از بافت براق و صیقلی دریک اتاق کوچک باعث منعکس شدن نور طبیعی در فضا می گردد. از سویی دیگر در یک اتاق روشن و بزرگ استفاده از بافت مات و خشن به بالابردن سطح تعادل نور طبیعی و جلب نظر افراد کمک می نماید. مشخصه ای از یک شی ، که با لمس کردن یا دیدن به چشم می آید.

 

رنگ، همراه با نور عنصری کلیدی در معماری داخلی به شمار می آید. از روانشناسی رنگ ها می توان به منظور ایجاد ترکیب های دلنشین و زیبا استفاده نمود. به طور حتم شما شنیده اید که رنگ قرمز باعث افزایش اشتها می گردد. به همین دلیل اغلب اوقات از رنگ قرمز برای طراحی داخلی رستوران ها و فست فود فروشی ها  استفاده می نمایند. رنگ ها باعث تغییر شکل فضای داخلی یک خانه می شوند. استفاده از رنگ های روشن  با درخشندگی و شفافیت زیاد برای اتاقی تاریک باعث ایجاد پویایی در محیط می گردد. رنگ ها می توانند باعث ایجاد دیدگاهی مثبت در افراد شوند. استفاده از رنگ های سرد و خنثی حس آرامش و آسایش در محیط را به ارمغان می آورد. استفاده از درجات تند رنگ ها سبب ایجاد فضایی لوکس و اشرافی می گردد.

 

حجم یکی از عناصری که در معماری داخلی نقشی مهم دارد، می باشد.حجم به لایه بیرونی فضای داخلی اطلاق می گردد. احجام مختلف ویژگی های خاصی به فضا می بخشند. دستکاری در حجم های فضایی و سطوح مختلف می تواند باعث ایجاد تغییراتی چشمگیر در فضای داخلی گردد. به عنوان مثال تغییر در حجم داخلی دفتر کار می تواند باعث افزایش راندمان کاری پرسنل در فضا گردد.

 

E.Zend بازدید : 653 چهارشنبه 22 ارديبهشت 1395 زمان : نظرات (0)

دکوراسیون داخلی سبک های بسیار و مختلفی دارد. اگر می خواهید دکوراسیون داخلی خانه تان را زیبا و متفاوت بچینید به شما پیشنهاد می کنیم از 10  سبک برتر دنیا در طراحی داخلی الگو بگیرید.

E.Zend بازدید : 739 جمعه 27 آذر 1394 زمان : نظرات (0)

از تخته سیاه در گذشته بعنوان دکور در بعضی از خانه ها بندرت استفاده می شد اما با پیشرفت متد طراحی داخلی و علم دکوراسیون خانه این تخته های سیاه با شکل های مختلف جای خود را در بین دکورهای خانه های مدرن نیز پیدا کرده اند و کم کم در حال تبدیل شدن به دکوری پسندیده و خواستنی در بین خانه های مدرن و زیباگرای معاصر هستند. حتی بعضی از طراحان پا را فراتر گذشته و به ساخت دیوارهایی کاملا از تخته سیاه پرداخته اند که حتی خود مالک هم قادر به نقاشی شکل دلخواه خود بروی تخته سیاه باشد. تخته سیاه ها می توانند در هر محیطی استفاده شوند  حتی در محیط خارج از خانه. شما می توانید از این تخته سیاه ها برای نوشتن یادداشت های خود، یادآوری ها و یا نقاشی فرزنداتان استفاده کنید. اینکه چگونه می خواهید از این تخته سیاه ها استفاده کنید کاملا به شما بستگی دارد. در زیر با چند نمونه از طرح های خلاقانه ایی که توسط تخته سیاه ها خلق شده آشنا می شودیم.

E.Zend بازدید : 594 چهارشنبه 11 آذر 1394 زمان : نظرات (0)

هر چه به جلوتر می رویم روز به روز به تنوع کاشی های تولیدی در طراحی داخلی افزوده می شود اما در بین انواع مدل های جدید کاشی و سرامیک ها، اغلب به طرح هایی بر می خوریم که به معنای واقعی کلمه منحصر بفرد هستند مدلی که در این مطلب قصد معرفی آنرا داریم یکی از همین نمونه ها است.

همانطور که می دانید امروزه سبک طراحی و چیدمان دکوراسیون داخلی گرایش زیادی به مدل های قدیمی پیدا کرده است. برای مثال در حمام های امروزی، وان های مجزا که بر پایه های خود ایستاده اند به مدر روز تبدیل شده اند. یا اغلب دیده می شود از دکوری های قدیمی و آنتیک در تزیین دکوراسیون اتاق های نشیمن و پذیرایی استفاده می شود. به نظر می رسد در حال حاضر هر خانه ای سعی می کند حسی نوستالژیک در اتمسفر خود داشته باشد تا با این کار به جذابیت دکوراسیونش بیافزاید. اما یکی از همین عناصری که متعلق به گذشته بوده و هم اکنون تبدیل به مدی فراگیر تبدیل شده مدل های بخصوصی از کاشی ها به اسم کاشی های سکه ای هستند. این مدل های منحصر بفرد و جذاب قادر هستند به یکباره ترکیبی بسیار زیبا از اشکال هندسی و رنگ های براق و درخشان را در دکوراسیون ایجاد کنند.

البته این کاشی ها بیشتر برای استفاده در کف طراحی شده اند اما زمانی که از آنها بروی دیوارهای تاکیدی در دکوراسیون آشپزخانه، حمام، اتاق خواب و نشمین استفاده می شود، آنوقت نهایت زیبایی خود را به رخ می کشند طوری که تمامی نگاه ها را سریعا به خود متوجه می کنند. کاشی های سکه ای تقریبا با هر دکوراسیونی و با هر فضایی به زیبایی هماهنگ می شوند و خیال شما را از بابت داشتن طرحی که برای مدت زمانی طولانی راضی نگهتان دارد، راحت خواهد کرد.

E.Zend بازدید : 841 یکشنبه 01 آذر 1394 زمان : نظرات (0)

چیدمان آشپزخانه اهمیت بسیار زیادی در طراحی داخلی دکوراسیون دارد. زیرا آشپزخانه مهم ترین فضای کاربردی در خانه است و معمولا زمان زیادی را روزانه در آن سپری می کنیم. همچنین از آنجایی که آشپزخانه فضایی برای پخت و پز و تهیه غذایی سالم است، دکوراسیون آشپزخانه یکی از مهم ترین عواملی است که بر رژیم غذایی اشخاص تاثیر می گذارد و ما را به تغذیه ای سالم تشویق کرده یا از آن دور می سازد. با توجه به زمان قابل توجهی که در آشپزخانه می گذرانیم باید تا جایی که امکان دارد این مدت زمان را به گونه ای دلپذیر و مفید سپری کنیم تا وقت کافی برای رسیدن به دیگر کارهای مهم تر فراهم شود.

اولین قدم در چیدمان آشپزخانه دوری از هر گونه وسایل اضافی و جا گیر در آشپزخانه است. برای هر وسیله که در آشپزخانه دارید از خود این سوال را بپرسید که “آخرین زمانی که از این وسیله استفاده کردم چه وقت بود؟” اگر جواب این پاسخ مشخص نیست در بیرون گذاشتن آن وسیله از دکوراسیون و چیدمان آشپزخانه خود درنگ نکنید. برای مثال تعدادی از افراد هستند که ساندویچ سازی خریداری کرده اند یا از شخصی هدیه گرفته اند اما به هیچ عنوان از آن استفاده نکرده اند و با این حال باز هم در چینش وسایل آشپزخانه بلا استفاده قرار می گیرند.

E.Zend بازدید : 571 یکشنبه 01 آذر 1394 زمان : نظرات (0)

تعداد صفحات : 8

درباره ما
Profile Pic
این سایت در سال 1393 با هدف پیشبرد آموزش و بالا بردن سطح آگاهی و توان علمی دوستان در زمینه معماری راه اندازی گردیده. امیدواریم بتوانیم گامی کوچک اما موثر برای دانشجویان و اساتید محترم برداریم.
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات
  آمار سایت
 • کل مطالب : 874
 • کل نظرات : 6
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 71
 • آی پی امروز : 141
 • آی پی دیروز : 172
 • بازدید امروز : 445
 • باردید دیروز : 2,638
 • گوگل امروز : 64
 • گوگل دیروز : 65
 • بازدید هفته : 445
 • بازدید ماه : 16,939
 • بازدید سال : 102,792
 • بازدید کلی : 1,205,926