loading...

شاهکار معماری ایران

Iranian Architecture masterpiece

معماری ایرانی: از آغاز تا دوره قاجاریه

(1386)
معرفی
این كتاب تاریخچه‌ی فشرده‌ای است از معماری ایرانی از سپیده‌دم تاریخ ایران تا عصر قاجاریه. نویسنده سابقه‌ی معماری ایران را هفت‌هزار ساله می‌داند، یعنی از پنج‌هزار سال قبل از میلاد تا كنون. نویسنده شیوه‌های معماری ایران را به دو دوره‌ی كلی پیش از اسلام (باستان) و بعد از اسلام تقسیم كرده است كه هر دوره زیرمجموعه‌های دیگری دارد. دوره‌ی پیش از اسلام خود به دو دوره‌ی كلی تقسیم می‌شود: 1- شیوه‌ی پارسی: از زمان مادها تا حمله‌ی اسكندر (از سده‌ی هشتم ق. م تا سده‌ی سوم میلادی) 2- شیوه‌ی پارتی: بعد از حمله‌ی اسكندر با تاسیس سلسله‌ی اشكانیان و تا اواخر دوره‌ی ساسانی كه در بعضی مناطق تا سده‌ی دوم و سوم هجری نیز ادامه پیدا می‌كند. شیوه‌ی معماری ایران در دوره‌ی بعد از اسلام نیز به چهار زیرمجموعه تقسیم می‌شو...
نویسنده: محمدرضا نیلفروشان

E.Zend بازدید : 398 شنبه زمان : نظرات ()

معماری ایران

نشر: سمیرا، (1388)
معرفی
کتاب معرفی معماری ایرانی دکتر پوپ دارای مقیاس حماسی، .... قدرتی نمایان، وضوح و جاذبه منحصر به فردی است. این اثر دارای جذابیتی بی‌نظیر است و بسیار پرمایه تهیه شده. شرح کاملی از زیگوراتهای چغازنبیل تا کاخهای قرن نوزدهم در ایران را ارائه می‌دهد و فرهنگ ایرانی را به صورت مؤثری بیان می‌کند وساختمان‌ها را در متنهای متمایز شرح می‌دهد. یادگیری این مطالب شفاف و واضح خود دستاوردی بزرگ است و این کتاب جذابیت و زیبایی محض ساختمان‌هایی را که پوپ در مورد آن‌ها بررسی کرده بیان می‌کند و به ما می‌گوید که این بناها هنوز حرفهای ناگفته‌ای برای آگاهی بیشتر ما دارند.
نویسنده: آرتور آپهام پوپ، ترجمه: زهرا قاسم‌علی

E.Zend بازدید : 347 شنبه زمان : نظرات ()

تاریخ شناسی معماری ایران

نشر: دانشگاه تهران، (1386)
معرفی
این نوشتار برمبنای نارسایی های موجود در مطالعات تاریخ نگاری معماری ایران با هدف بررسی این امر و دستیابی به رویکردی مناسب در جهت رسیدن به شرایط مطلوب شکل گرفته که در قالب چهار فصل و دوازده گفتار تهیه شده است محتوای سه فصل مطالعاتی این کتاب به بررسی مطالب ذیل می پردازد
نویسنده: نسرین گلیجانی مقدم

E.Zend بازدید : 327 شنبه زمان : نظرات ()

نشر: دانشگاه صنعتی اصفهان

معرفی
موضوعات این کتاب خانه‌هایی را دربرمی‌گیرد که دارای یک حیاط مرکزی هستند و فضاهای آن دورادور حیاط قرار می‌گیرند. موضوع خانه‌های حیاط‌ دار با توجه به غنا و تنوع در آن در ایران موضوعی بزرگ است. مرزشناسی خانه‌های نقاط مختلف ایران نیاز به اشراف و مشاهده مستقیم نمونه‌های زایدی در شهرهای مختلف دارد. بین سالهای 1365 تا 1370 با همراهی دهها دانشجوی معماری دهها خانه در شهرهای بوشهر، شیراز، یزد و زواره برداشت شد و پس از سازماندهی اطلاعات و تحلیل آنها کتاب حاضر در پنج  بخش تهیه گردید.   
نویسنده: غلامحسین معماریان
E.Zend بازدید : 561 شنبه زمان : نظرات ()

به پلان مذکور توجه کنید؛ چهار فضای این خانه فقط وقتی کارکرد دارد که چهار فضای اصلی(شکل5) فضاهایی نیمه‌باز باشند این فضاهای نیمه باز همان ایوان است که می‌شناسیم حالا فضاهای بسته یعنی یک‌سری مربع 9 قسمتی دیگر به واسطه این فضاها به حیاط متصل می‌شود فضایی آشنا را شکل می‌دهند. این همان الگوی چهار صفه است که نه الگوی فضایی بلکه الگوی استقرار فضا می‌باشند. چهار ایوان به یک حیاط که اگر بنا کوچک باشد روی حیاط هم می‌توان گنبدی را سوار کرد. بنابراین اولین الگوی ساختمان مسکونی به همین سادگی طراحی می‌گردد و به دلیل امکان برون‌گرا بودن معمولا در مرکز باغ یا زمین ساخته می‌شود، پس اضلاع منظم و بدون نقصی اجرا می‌گردد. این فضا را می‌توان با گنبد و بدون گنبد در شهرهای تاریخی‌مان پیدا کنیم. این الگو که از بنیادی‌ترین الگوهای خانه‌سازی است در شکل‌گیری خانه‌های روستایی تا کاخ شاهان نقش داشته است.

E.Zend بازدید : 1343 شنبه زمان : نظرات ()

این فایل به صورت پاورپوینت و دارای  47 اسلاید میباشد.

هتل مجلل درویشی در حاشیه خیابان امام رضا(ع) قرار دارد که با بیست طبقه، مرتفع ترین مرکز اقامتی و تنها هتل آتریوم (هتل با فضای باز میانی) در شرق کشور است.
ساخت هتل بیش از 8 سال طول کشیده است این مجموعه دارای وسعتی درحدود 3350 متر با زیربنای 30هزار مترمربع در 22 طبقه با ظرفیت 220 اتاق و 500 تخت ساخته شده است که با آغاز بهره برداری آن برای بیش از 300 نفر شغل ایجاد کرده است.در ساخت این هتل از 25 هزار شیشه‌ جذب انرژی خورشیدی و همچنین سیستم BMS برای کنترل فنی هوشمند و سیستم‌های ضدحریق و ایمنی استفاده شده است.

خرید و دانلود پاورپوینت

قیمت : 4,950 تومان

 

E.Zend بازدید : 620 شنبه زمان : نظرات ()

این فایل به صورت پاورپوینت و دارای  34 اسلاید میباشد.

معماری فولدینگ یکی از سبک های مطرح در دهه پایانی قرن گذشته بود . فلسفه فولدینگ برای نخستین بار توسط فیلسوف فقید فرانسوی ، ژیل دلوز Gilles Deleuze مطرح شد . وی همچون ژاک دریدا Derrida  از جمله فلاسفه مکتب پسا ساختارگرایی محسوب می شود . دلوز نیز مانند دریدا اساس اندیشه خود را بر زیر سوال بردن بینش مدرن و مکتب ساختارگرایی قرار داد . ..

خرید و دانلود پاورپوینت

قیمت : 2,500 تومان

 

E.Zend بازدید : 448 شنبه زمان : نظرات ()

این فایل به صورت پاورپوینت و دارای  31 اسلاید میباشد.

معماری رنسانس
معماری رنسانس به معماری اروپا در سده‌های 15 و 16 میلادی (دوره رنسانس) اطلاق می‌شود که از مشخصه‌های آن، عناصر فرهنگی روم و یونان باستان بود.
دوره‌های زمانی•معماری رنسانس آغازین 1200-1400 م•معماری رنسانس میانی 1400-1500 م•معماری رنسانس پیشرفته 1500-1600 م

خرید و دانلود پاورپوینت

قیمت : 1,990 تومان

 

 

E.Zend بازدید : 473 شنبه زمان : نظرات ()

این فایل به صورت پاورپوینت و دارای  99 اسلاید میباشد.

مقدمه:
طراحی معماری نیازمند است تا پاسخگوی یک عملکرد مناسب باشد. پلکان وسیله معمول دسترسی در بین طبقات ساختمان است. پلکان را باید طوری ساخت که امکان
دسترسی آسان و راحت ساده و ایمنی را توسط پله ها به بالا و پایین فراهم سازد.
انواع پله از نظرشکل
به طور کلی پله ها از نظر شکل و نوع، دارای گونه های زیر است:.1پله های مستقیم.2پله های مایل.3پله های مستقیم با یک چهارم چرخش به سمت بالا.4پله های مستقیم با یک چهارم چرخش به سمت پایین.5پله های مستقیم با یک چهارم چرخش به سمت بالا و پایین در جهات مختلف.6پله های مستقیم با پاگرد.7پله های مستقیم با یک چهارم چرخش به سمت بالا و پایین هم جهت...

خرید و دانلود پاورپوینت

قیمت : 5,500 تومان

 

 

E.Zend بازدید : 343 شنبه زمان : نظرات ()

این فایل به صورت پاورپوینت و دارای  63 اسلاید میباشد.

طراحی  شبکه آب رسانی
یک شبکه آبرسانی عبارت است از مجموعه ای وسیع از یک سری لوله که به وسیله اتصالاتی نظیر سه راهی،زانویی،تبدیل و... به هم متصل می شوند،به طوری که با ورود آب از یک نقطه،از نقاط دیگر قابل برداشت باشد.طراحی یک شبکه آبرسانی مستلزم انتخاب قطر مناسب جهت هر یک از لوله های شبکه است.این انتخاب باید به گونه ای باشد که کلیه پارامتر های مهم شبکه از قبیل فشار،سرعت و ... در محدوده مشخص برآورده گردند.

 

خرید و دانلود پاورپوینت

قیمت : 4,950 تومان

 

E.Zend بازدید : 363 شنبه زمان : نظرات ()

شکل رو شناختیم. هر شکلی مثل خط واجد ویژگی های خاص خودش از لحاظ هندسی و هم از لحاظ بار بصری است و در ترکیب بندی با شکل با این وِِیژگی ها به ناچار در گیر می شیم. 

شاید ویژگی های اشکال چهار گوشه به لحاظ اینکه بیشتر در محیط باهشون در گیر شدیم و تعادل ذاتی که در شکل اونها موجوده بیشتر ملموس باشه اما برای اطلاعات بیشتر می تونید به کتاب فرم، فضا، نظم مراجه کنید.

در ترکیب های دو بعدی که با هم کار کردیم شما با چگونگی ایجاد ترکیب آشنا شدید، اما زمانی که ترکیب با مولفه بعد در گیر می شه ایجاد اون پیجیده تر می شه و عیب ها و قوت هاش هم پر رنگ تر. برای ترکیب در بعد به نقش خود عناصر، رابطه عناصر با هم ، فاصله اون ها از هم، چگونگی قرارگیری در زمینه، نحوه تداخل، میزان تداخل، اندازه و تناسبات و خود نقش بعد توجه کنید. تصویر زیر کار دوره قبل بچه ها است که تقریبا به خوبی به این مولفه ها پاسخ دادند.

E.Zend بازدید : 747 شنبه زمان : نظرات ()

امروز باخبر شدم که کتابی که به انتشارات کسری سپردم چند روزی هست که وارد بازار شده. کتاب به نظر خودم جالب اومده و برای همین هم ترجمه اش کردم. کتاب درمورد مسئله «کارآمدی» طراحی مسکن صحبت می کنه و خیلی عملی به این موضوع می پردازه. کار از طریق لکه گذاری در حوزه های مختلف در 5 حوزه مختلف خصوصی، جمعی، پشتیبان، پیرامون و تشریفاتی شروع می شه و هرفصل به طراحی چگونگی طراحی این لکه ها اختصاص پیدا کرده. تا در نهایت کنار هم چیده شده و کلی کارا رو بسازه:E.Zend بازدید : 700 شنبه زمان : نظرات ()

کتاب به بیان نگاه رایج در معماری معاصر می پردازد. در پروژه های گوناگون به نسبت ایده معمار جایگاه نما به خوبی تبیین می شود و جزئیات مفیدی ارائه می شود. در نسخه مربوط به انتشارات کسری عدم درج تصاویر رنگی ، کلمات لاتین مربوط به اصطلاحات تخصصی و واژگان در متن و عدم روانی ترجمه به ویژه در محل توضیح جزئیات اجرایی از نقیصه های این کتابه. نسخه مربوط به انتشارات علم معمار هم در بازار موجوده که شخصا مطالعه نکردم اما در مشخصات، کتاب دارای ویراستار هست که شاید به ترجمه روان تر کتاب منجر شده باشه اما کیفیت چاپ به نظر پایین تری داره. به هرحال کتابی که با توجه به اینکه حاصل مجموعه مقالات فرشید موسوی در دانشگاه هاروارد ارزش خوندن داره.E.Zend بازدید : 387 شنبه زمان : نظرات ()

این کتاب فوق العاده ای است از هرمان هرتزبرگر که نگاه متفاوت به معماری دارد. هرتزبرگر تلاش می کند تا با نگاهی موضوع محور به معماری نزدیک شده و تجربیاتش را به اشتراک بگذارد. مفاهیمی که او به آن اشاره دارد،  هم اکنون از واژگان رایج معماری جهان هستند که متاسفانه کمتر در دانشگاه های کشور به گوش می خورند. در آثار او فرم و ومعماری تابع ظرفیت ها هستند که تلاش به خلق مکان هایی مناسب می کنند. رویکردی که قالب ذهنی ما در تابعیت فرم از عملکرد یا معماری از فرم و تاکید بر خلق فضا را به چالش می کشد. معماری هرتزبرگر فوق العاده انسان محور، در تناسب با او و در خدمت شهر است. ایده های  او در فضای میانجی معماری یا همان مفصل ها به ویژه در طراحی فضاهای آموزشی چشم گیر است. متاسفانه در حال حاضر تا آنجا که من خبر دارم فقط جلد اول این کتاب با ترجمه ای نه چندان روان در بازار موجود است.E.Zend بازدید : 444 شنبه زمان : نظرات ()

تغییر فرم از طریق تغییر خصوصیات اجزاء تشکیل دهنده، به ویژه در معماری معاصر، روش معمولی برای ایجاد فضا و فرم است که یا تجربه جدیدی از حضور در فرم هایی آشنا رو ایجاد می کنه ویا گاها خودش به تجربه کاملا نوینی می رسه. تصویر زیر نمونه هایی از بروز عملی این ایده در معماری است:

به حالتی که فرم معماری از این تغییر اجزاء نسبت به محور حرکت در بیرون خودش و فضای درونی به دست اورده دقت کنید. با طی مسیر در پلکان بیرونی اجزا فرم به مخاطب رو می کنند و به مرور فضای پشت خودشون رو معرفی می کنند. پس تغییر در فرم در خدمت ایجاد کیفیت فضایی است. در واقع،  معماری ساخت فضا است نه فقط بازی با فرم ها. در تمرینی که دارید چقدر به این موضوع فکر کردید؟


E.Zend بازدید : 388 شنبه زمان : نظرات ()

مسیرها در فضای معماری معرفی کننده فضا به مخاطبند. مردم با حرکت در این مسیرها معماری رو می بینند و به فضاهای اون دست پیدا می کنند. به همین دلیل در معماری به ویژه معماری معاصر این مسیرها حالت مجسمه وار پیدا کرده و سهم گسترده ای از ایجاد کیفیت فضایی رو می سازند.

تصویر زیر پاویون دانمارک در نمایشگاه بین المللی چینه که بر اساس کیفیات این مسیرها در یک فرم حلزونی ایجاد شده.معمار به منظور تاکید بر هویت دانمارکی یک مسیر دوچرخه برای بازدید کننده ها هم پیش بینی کرده که به معرفی هویت شهری کشورش بر می گرده:E.Zend بازدید : 448 شنبه زمان : نظرات ()

همزمان با جو دوره رنسانس و مدرن و ظهور ماشین در زندگی روزمره تاویل هایی بر این اساس از معماری هم صورت گرفت و بنا هم مثل ماشین دیده شد، ماشینی برای زندگی! فرم هم بر این اساس تابعی از عملکرد درونی و برای کارکرد در همه جای دنیا دقیقا مثه یک ماشین ساخته شد. بعدها در دوره پس از مدرن، این نگاه کمی تعدیل شد و  جنبه های دیگه فرم هم در نظر اومد.

این مقدمه خلاصه برای ورود به تمرینی است که منحصرا جهت نگاه به نقش عملکرد و ایستایی در قالب طرح یک صندلی داده شد تا شما به :

 • قابلیت های ماده سازنده و نقش آن در طرح
 • نقش تناسبات در مقیاس واقعی جهت آمادگی صندلی برای عملکردی خاص
 • شکل انتقال نیروها و تاثیر ایستایی در طراحی

آشنا بشین.

 مسلما ارزیابی تمرین ها هم بر این اساس صورت خواهد گرفت، اینکه چقدر واقعیت ماده دیده شده یعنی چقدر این مقواها در طرح حل شدن، به زبان ساده تر: آیا طرح موجب پیچیدگی و هدر رفتن در استفاده از مواد شده یا اینکه طرح با شناخت قابلیت های ماده و استفاده از اون ها شکل گرفته؟ طرح نهایی چقدر متناسب در اجزا است و چقدر با مقیاس انسانی سازگاره؟ ( برای کنترل مقیاس های انسانی باید به کتاب های مرجع استاندارد مثله نویفرت و یا تایم سرور مراجعه کنین) دقت کنید که چه قسمت هایی باربر نیستند و انتقال نیروها عمدتا از چه اجزایی صورت می گیره این به شما امکان حذف هوشمندانه از توده و سبک کردن و ارتقا طراحی رو می ده.


E.Zend بازدید : 760 شنبه زمان : نظرات ()

"...می توانید درب را باز کنید و بدون اینکه واقعا حریم خصوصی را نقض کنید، پیش تر بروید. پستچی یا پیک های کالا مجبور به انجام این عمل هستند. شاید اگر کمی در آنجا تعلل کنیم نگاه های پرسش آمیزی در یافت کنیم، اما اگر به نظر رفتار هدفمند و حضور کوتاه مدتی داشته باشیم کسی تمایل نخواهد داشت که علت حضورمان را بپرسد. در مقابل مان دروازه دیگری وجود دارد که هیچ قفلی هم ندارد. می توانیم این درب را هم باز کنیم و جلوتر برویم اما در برابرمان هیچ راهی به جز مسیری که به درب خانه می رسد وجود ندارد، و ما حس می کنیم که فقط زمانی قادر به ورود به این منطقه نیمه خصوصی هستیم که قصد پیش روی بیشتری داشته باشیم. در انتهای این فضای کوچک درب قفل شده با زنگ اخباری که رسیدنمان را اعلام می کند وجود دارد. اگر ساکنین در خانه باشند درب را باز خواهند کرد و ما احتمالا دیواری را در فاصله 1.5 متری می بینیم که دیدمان را به فضاهای داخلی مسدود کرده است. صاحب خانه می تواند در همان محل گفتگوی تقریبا خصوصی با ما داشته باشد یا ما را به فضاهای کاملا خصوصی خود دعوت کند. در نگاه اول، همانگونه که فیلیپ جانسون می گوید، شاید تمام این فضاها تلف شده باشد. اما همانطور که او و ما می دانیم این فضاها خیلی بیشتر از فضاهایی بی فایده هستند. این فضاها نشانگر و کنترل کننده تغییر از فضاهای عمومی به نیمه عمومی و از نیمه خصوصی به خصوصی هستند. آن ها تعییرات موقعیت، قلمرو، کنترل و رفتار را اعلام می کنند و به روانی سایر عناصر عالی و مجلل معماری، بیانگر زبان فضا هستند."

 ترجمه شده از «زبان فضا»- برایان لاوسونE.Zend بازدید : 423 شنبه زمان : نظرات ()

گفته شد که خطوط در دو وجه عینی و فرضی در آثار هنری ایجاد می شوند و نحوه حضور آن ها در زمینه واجد برخی برداشت های ذهنی می شود. تصویر زیر اثر Fra Angelico است به نحوه بکارگیری خطوط در ایجاد مفاهیم بصری توجه کنید:

خطوط عمودی برای ایجاد شکوه و عظمت بکار گرفته شده و خطوط منحنی به منظور القای حرکت در اثر جای گرفته اند، نقش خطوط افقی را می توانید بیابید؟E.Zend بازدید : 262 شنبه زمان : نظرات ()

فرانک لوید رایت به خاطر طراحی پنجره هاش خیلی مشهوره. سبک رایت بر این اساس استوار که بنا باید از درون بر روی سایتی که روش قرار داره رشد کنه.(prairie style)تفاوت شاخصی در طراحی پنجره های رنگی قبل از رایت وجود داره. قبل از این شیشه های رنگی برای بیان داستان یا یادآوری یک خاطره و یا یک شخص به کار می رفتند. رایت اما به جای به تصویر کشیدن افراد و وقایع ترجیح می داد تا با استفاده از رنگ و قسمت های شفاف شیشه فریم هایی رو درست کنه که از پشت اون مناظر به چشم بیان:E.Zend بازدید : 359 شنبه زمان : نظرات ()

شاید تصور شه که معماری معطوف به ایجاد فرم بیرونی و یا ترکیب در گرافیک پلانه. تصویر بالا مربوط به کلیسای رونشان اثر لوکوربوزیه است که هم در ترکیب بیرونی و هم سازمان دهی بیرونی این ویژگی رو داره. در نمای بیرونی فرد فقط تماشاچی است اما در پلان انسان یکی از عناصر اصلی است. پس هر ویژگی فرمالی علاوه بر جنبه های زیبایی شناختی باید حاوی تجربیات انسانی مثل در آستانه بودن یا در مرکز بودن هم باشه. به این کارکردی که از هر بنا هم انتظار می ره اضافه کنین. بنابراین معماری به عنوان ماده و فضایی که بهش فرم می دیم جنبه هایی گسترده تری از آنچیزی که می بینیم داره. مثل این که چطور رفتار می کنیم و یا چطور با دیگران مربوط می شیم.( تمرینی رو که در اون داخل خونه بدوی تون رو با دشک و میز مبله کردید به خاطر بیارین. چطور بعد از تعیین محل قرارگیری دشک ها و سازمان دهی درون فضا، مکان هایی متفاوت در فضا ایجاد شد که قبلا وجود نداشت!)E.Zend بازدید : 395 شنبه زمان : نظرات ()

 دایره مکان مفهومی قدیمی تر از اهرام ثلاثه مصر در معماری داره. تصویر زیر «استون هنج» در انگلستان رو نشون می ده که از دوران 3000 تا 2000 سال قبل از میلاد مسیح بنا شده. بنا روی تپه ای قرار داره و تصور می شه که مربوط به مراسم تدفین بوده. به محل قرار گیری، نوع تعریف مرز و اتفاقی که در مرکز در جریانه توجه کنید. تصور کنید که فردی هستید که می تونه و این اجازه رو داره که به عنوان کاهن بزرگ به مرکز این بنا بره ، تصور کنید که جز مردم عادی هستید که حق ورود به این محوطه رو ندارند. این درک ساده ای است از قدرت معماری در کنترل روابط و جایگاه اجتماعی .E.Zend بازدید : 330 شنبه زمان : نظرات ()

این فایل به صورت پاورپوینت و دارای  34 اسلاید میباشد.

فهرست:
مقدمه
انواع روش های حفاظت در برابر برق گرفتگی
تعریف فیوز
فیوز چیست؟
اتصال کوتاه چیست؟
تقسیم بندی فیوزها از نقطه نظر کاربرد فیوزهای ساختمانی و سیستم های روشنایی فیوزهای صنعتی و نیروگاهی
فیوزهای الکترونیک صنعتی انواع فیوزها از نظر سرعت عملکرد
انواع فیوزها از نظر ساختار
 فیوزها  از نظر ساختار نیز تنوع زیادی دارند:
فیوزهای مینیاتوری
فیوزهای بوکسی
کاربرد فیوز
علل پرکاربرد بودن فیوز در شبکه های توزیع برق چیست؟


خرید و دانلود پاورپوینت

قیمت : 2,990 تومان

 

E.Zend بازدید : 811 پنجشنبه زمان : نظرات ()

این فایل به صورت پاورپوینت و دارای  32 اسلاید میباشد.

فهرست :
حریم شهر:محدوده شهر:
طرح جامع شهر:طرح تفصیلی :
طرح هادی شهری : حریم حفاظتی:
تقسیمات شهری: شهرک:منطقه: ناحیه:
محله:کوچه یا واحد همسایگی : نمای شهر:
منظر شهری : محورهای شهری: محورهای محلی:
محورهای باارزش ویژه تاریخی: محورهای باارزش ویژه کالبدی:
ناهنجاری در نمای شهری: هویت معماری:
هویت بومی: اراضی بایر و موات: اراضی دایر : مرکز خدمات شهر:
مرکز خدمات منطقه : مرکز خدمات ناحیه: مرکز خدمات محله:
حوزه کاربری اراضی:
کاربری: کاربری مختلط:تغییر کاربری: اراضی حوزه مسکونی:
اراضی باغداری:اراضی حوزه تجاری:اراضی حوزه اداری:
اراضی حوزه صنعتی:
نوسازی شهری: بازسازی:  بهسازی:
ابقاء: حفاظت: تفکیک:
تجمیع:  افراز : ادغام : قطعه زمین:
تراکم جمعیت:  تراکم ساختمانی: تراکم خالص مسکونی:
سرانه: سطح زیربنا (زیربنا در کل طبقات):
سطح اشغال:سرکش:
سطح خالص مسکونی (سطح مفید): سطح ناخالص مسکونی:
زیرزمین:پیلوت:بالکن:
 تراس(ایوان ):جانپناه :

 

خرید و دانلود پاورپوینت

قیمت : 2,990 تومان

 

 

E.Zend بازدید : 411 پنجشنبه زمان : نظرات ()

این فایل به صورت پاورپوینت و دارای  33 اسلاید میباشد.
موضوع سیرتحول نقوش چلیپایی در تزیینات معماری دوره اسلامی ایران و زیبایی شناسی و نمادشناسی آن نقوش چلیپایی در ادوار پیش از اسلام برای تزیین هنرهای مختلف بکار رفته است و این نقوش در تزیینات معماری دوره اسلامی نیز از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

 

خرید و دانلود پاورپوینت

قیمت : 1,990 تومان

 

 

E.Zend بازدید : 501 پنجشنبه زمان : نظرات ()

این فایل به صورت پاورپوینت و دارای  43 اسلاید میباشد.

فهرست
مقدمه
معرفی
تاریخچه
کاربرد انواع سیمان
مواد تشکیل دهنده متداول بتن
انواع معمول مواد افزودنی بتن به شرح زیر است:
ساختار بتن:
نانو تکنولوژی در بتن:
مقیاس اجزا مختلف بتن و یک کاربرد آن
انواع معمول مواد افزودنی بتن به شرح زیر است:
اینده بتن
چالش های نانو تکنولوژی در صنعت بتن:
منابع

 

خرید و دانلود پاورپوینت

قیمت : 4,950 تومان

 E.Zend بازدید : 322 پنجشنبه زمان : نظرات ()

این فایل به صورت پاورپوینت و دارای  105 اسلاید میباشد.

توریسم :  
لغت گردشگری (tourism) از کلمه tour به معنای گشتن اخذ شده که ریشه در لغت لاتین turns به معنای دور زدن، رفت و برگشت بین مبدأ و مقصد دارد که از یونانی به اسپانیایی و فرانسه و در نهایت به انگلیسی راه یافته‌است....

 

خرید و دانلود پاورپوینت

قیمت : 5,500 تومان

 

E.Zend بازدید : 368 پنجشنبه زمان : نظرات ()

این فایل به صورت پاورپوینت و دارای  27 اسلاید میباشد.

 هر چیز، هر پدیده، و هر تصویری در طبیعت می تواند برای انسان تبدیل به نماد شود. از مادی ترین و ملموس ترین چون سنگ و چوب و برگ و حیوانات گرفته تا دور از دسترس ترین مثل ماه و خورشید و چهار عنصر مثالی. هر آنچه که اثر انسان بر زمین است؛ معماری، نقاشی، و به طور کلی آنچه که آنرا فرهنگ و تمدن می نامیم چیزی نیست جز طبیعت  ناب که توسط انسان وام گرفته شده و دوباره بازنمایی شده است. اینجا انسان درست به سان تبدیل کننده ( کاتالیزور) عمل میکند

 

خرید و دانلود پاورپوینت

قیمت : 1,990 تومان

 

E.Zend بازدید : 369 پنجشنبه زمان : نظرات ()

این فایل به صورت پاورپوینت و دارای  153 اسلاید میباشد.

انواع روش های اجرای سقف مسطحسقف طاق ضربی
گروه سقف های تیرچه دار               
گروه سقف های کامپوزیت             
گروه دالهای بتنی    ....                          

 

خرید و دانلود پاورپوینت

قیمت : 5,500 تومان

 

E.Zend بازدید : 521 پنجشنبه زمان : نظرات ()

این فایل به صورت پاورپوینت و دارای  64 اسلاید میباشد.

شهر مشهد مرکز شهرستان مشهد در براورد سال 1377 ، محدوده ای به وسعت 185 کیلومتر مربع را به خود اختصاص داده است  که در شمال شرقی استان خراسان رضوی قرار دارد و پیش بینی میشود تا سال 1395 به حدود 245 کیلومتر مربع برسد . این شهر در 36 درجه و 17 دقیقه عرض شمالی و 59 درجه و 36 دقیقه طول شرقی نسبت به مبدا گرینویچ واقع شده است .ارتفاع این شهرستان از سطح آبهای آزاد حدود 958 متر است .

خرید و دانلود پاورپوینت

قیمت : 2,500 تومان

 

 

E.Zend بازدید : 473 پنجشنبه زمان : نظرات ()

این فایل به صورت پاورپوینت و دارای  29 اسلاید میباشد.

چوب یکی از قدیمی‌ترین مصالح ساختمانی شروع استفاده از قاب سبک چوبی در ساخت و سازآمریکا دهه 1840 ( حومه شهر شیکاگو )درخت مورد استفاده برای سازه‌های چوبیبرگ سوزنی ( معروف به چوب روسی )بیش از 90 درصد ساختمانهای مسکونی کوتاه‌مرتبه و میان‌مرتبه (با ارتفاع شش طبقه به پایین) با سازه چوبیدر کشورهای صنعتی جهان مانند کانادا، آمریکا، استرالیا، ژاپن و کشورهای اروپای شمالی از جمله کشورهای اسکاندیناوی ....

خرید و دانلود پاورپوینت

قیمت : 1,990 تومان

 

E.Zend بازدید : 407 پنجشنبه زمان : نظرات ()

این فایل به صورت 55 اسلاید به صورت پاور پوینت میباشد.

پیشینه تاریخی باغ در ایران

محوطه باستاني پاسارگاد ، اولين پايتخت امپراتوري بزرگ هخامنشي ، در متون گذشته و سفرنامه‌ها به عنوان مجموعه كاخ و باغ و حتي اولين نمونه چهارباغ ايراني ذكر گرديده است . از پاسارگاد به عنوان پايتختي پر باغ ياد شده است كه در آن كاخهايي با طرفين باز در داخل محوطه‌هاپي مشتمل بر باغ‌هاي وسيع و مكمل قرار دارد .پرديس پاسارگاد ، پرديسي كه با دارا بودن خصايل باغ ايراني تأييدي بر اثر ژرف آن بر باغسازي دوره‌ هاي بعد مي‌باشد ....

خرید و دانلود پاورپوینت

قیمت : 5,500 تومان

E.Zend بازدید : 311 پنجشنبه زمان : نظرات ()

این فایل به صورت 119 اسلاید به صورت پاور پوینت میباشد.
دیباچه:
حضور چهار عنصر آب-گیاه-هوا-خاک بر سطح‌‏‎ کره زمین که آفریدگار جهان توجه آنرا چراغ راه برای اهل خرد دانسته، الهام گر معماران و شهرسازان ایرانی بوده که به عنوان اصول و قواعد حیاط بخش و نیز به عنوان سرمایه هایی موجودی که در اختیار بشر قرار داشته در تمامی اندام های شهری مورد استفاده قرار میدادند. به عنوان نمونه در خانه های ایرانی ، شما حضور این چهار عنصر را به عالمانه ترین شکل ممکن مشاهده میکنید. در باغ های ایرانی نیز شاهد ترنم چهار عنصر ، آب، گیاه، خاک، و هوا به زیبا ترین تصویر هستید. در مساجد و مدرسه ها و کاروانسرا ها و ددیگر اندامها از این چهر عنصر حیاطی یه اکال متنوع و در عین تنوع در وحدت خلق و آفریده ده است.

E.Zend بازدید : 440 پنجشنبه زمان : نظرات ()

مقدمه
ازابتدای تمدن بشری دنیای پرجاذبه طبیعی منبعی بسیار غنی برای نوآوری والهام بخشی بزرگترین نقاشان٬مجسمه سازان ، موسیقی دانان ، فیلسوفان ، شاعران ، طراحان و مهندسان بوده است.
ارسطو فیلسوف دوران باستان ازنخستین افرادی بود که درمورد طبیعت به عنوان منبع عظیم الهام بخشی نوشت. اوبیان کرد که زیبایی عملکردی حتی در مخلوقات بسیار کوچک هم وجود دارد.
”هیچ گاه ازهیچ چیز تقلید مکن مگر فرمهای طبیعی“
( جان راسکین)


E.Zend بازدید : 364 پنجشنبه زمان : نظرات ()

1) کانسپت های  قیاسی (نگاه به دیگر  چیزها و مقایسه و بررسی آثار متاخر)
2) استعاری (نگاه به انتزاعات و ایجاد حس متفاوت از فضا با ایجاد تضاد مکمل در آن)
3) جوهری essences (نگاه به ماورای نیازهای برنامه و نگرشی,موضوعی و فلسفی با رعایت سلسله مراتب و نگاه به پدیده ها و رساندن آنها به نهایتشان)
4) برنامه ای (نگاه به نیازها و اهداف خواسته شده و طراحی عملکردی و در نهایت رسیدن به بهترین کارایی)
5) ایده آل گرا (نگاه به ارزش های مطلق و یافتن بهترین عملکرد و فضا با تجزیه و تحلیل بین آثار موجود)
قیاسی

E.Zend بازدید : 3262 دوشنبه زمان : نظرات ()

خانه های کانسپچوال SLIDES ( طراحی تعاملی ، پایدار و قابل زندگی ) توسط گروهی از دانشجویان معماری و مهندسی دردانشگاه آمریکایی در قاهره (AUC) طراحی شده و یک ساختار زندگی با انرژی خورشیدی است که برای رسیدگی به چالش های پایداری محلی طراحی شده درحالی که زیبایی شناسیِ را ارائه می دهد که بر روی طراحی و معماری سنتیِ منطقه به شدت تأثیر گذار است . تیم AUC اولین تیم خاورمیانه و از دانشگاه آفریقایی است که در رقابتی در اروپا برای طراحی یک خانه کاملأ کاربردی قرن 21 شرکت می کند که از بالاترین بهره وری از انرژی خورشیدی و پایداری سودمند است . ساختار خانه از باتری های فتوولتائیک و پانل های انرژی حرارتی سقفی استفاده می کند . خانه به طور خاصی طراحی شده تا چالش های عمده ای که آب و هوای مصر برای پایداری روبه روست را رسیدگی کند : نیاز به یک سیستم خنک کننده در آب و هوای گرم و کمبود آب منطقه ای . SLIDES استفاده از تهویه طبیعی و خنک کننده را به حداکثر رسانده و نیاز به تهویه مطبوع الکتریکی را کاهش داده . سیستم بازیافت تصفیه آب خاکستری در حال حاضر از آب برای کاربردهایی مانند آبیاری قطره ای و توالت استفاده می کند .

E.Zend بازدید : 352 دوشنبه زمان : نظرات ()

شرایط صحرایی اغلب به دنبال راه حل های غیرمتعارف است . این خانه کانسپچوال از کریستوفر دنیل ، در تلاش برای درست کردن زیبایی زمین ترک خورده کالیفرنیا با آب و هوای خشن می باشد . منبع الهام این طرح ، فرم یک ظرف جلبک دریایی پیچیده بوده . این ایده پیله مانند به دلیل کنترل نور و منحرف کردن گرما با سوراخ هایی انتخابی در پوسته ، استفاده شده . فرم گشوده برای ایجاد تراس در طبقه اول و دوم است . نمای شفاف جبهه شرقی و غربی ، اجازه ورود نور در اول و آخر روز را به درون اتاق خواب ها و دفتر کار می دهد . برای پایداری این ساختار ، یک فریم خرپایی از فیبر کربن در زیر متریال های بیرونی برای نگه داشتن کل سازه معماری به کار رفته . سیستم ایمنی و درهای هیدرولیکی برای درب اصلی و حفظ فضا انتخاب شده

E.Zend بازدید : 427 دوشنبه زمان : نظرات ()

 امروزه خصوصا از دهه 60 میلادی تا کنون ارزیابی کانسپت در معماری مسئله مهم و تعیین کننده در ارزش دهی و ارزشگذاری بر معماریست برای تعیین ارزش کانسپت در معماری باید سه نکته را مورد بررسی قرار داد :
_ توانایی معمار در نحوه پردازش کانسپت
_دانش معمار
_احاطه کامل او بر معماری
شکل گیری کانسپت پدیده ای خود به خودی نیست بلکه نیازمند تلاشی متمرکز برای گردآوری و ترکیب مسائل مختلف است. گردآوری این مسائل کاری هوشمندانه است، به عقیده بسیاری از طراحان، معماران، منتقدان  نویسندگان، هنرمندان،شکل دهی کانسپت متشکل از 10 درصد الهام و استعداد و 90 درصد پشتکار و سخت کوشی است. شکل دهی کانسپت برای بسیاری کاری ناآشنا است همچنین دانشجویان برای اندازه فراگیری و درک سایر مباحث طراحی در این مورد، با سختی مواجه اند. در زمینه تقویت مهارت کانسپت سازی سه مانع اصلی وجود دارد:

E.Zend بازدید : 682 دوشنبه زمان : نظرات ()

ساختمان سه گوش در سال 1308 به عنوان مقر بانك ملی مركزی اهواز افتتاح شد، در سال 1311 مقر اداره حكومتی ولایت (استانداری) بود و در سال 1321 به مقر ارتش متفقین در خوزستان (در زمان اشغال اهواز در جنگ جهانی دوم) تبدیل بود.

این ساختمان در سال 1330 مقر سازمان آمریكایی اصل چهار (Point four) ترومن، ستاد استانداری خوزستان، ستاد فرمانداری اهواز و اداره كل دارایی خوزستان بود.

ساختمان سه گوش در سال 1336 به مبلغ 2 میلیون و دویست هزار تومان از بانك ملی ایران خریداری و به دانشكده پزشكی دانشگاه جندی ‌شاپور تبدیل شد.

سه گوش از سال 1345 تا 1350 دانش سرای عالی تربیت دبیر، مركز علوم پایه دانشگاه جندی‌شاپور، مركز علمی و سمعی‌ـ‌بصری دانشگاه جندی‌شاپور، دانشكده علوم و سازمان مركزی این دانشگاه بود.

كاربری این ساختمان در سال 1350 به دانشكده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه جندی‌ شاپور تبدیل و در سال 1389 تخلیه و به دانشكده ادبیات و علوم انسانی واقع در دانشگاه شهید چمران منتقل شد.

باید از معماری ویژه سه گوش نام برد كه آیینه چشم‌نوازی است از معماری با شكوه دوره ساسانی همراه با آجركاری‌ها و كاشی‌كاری‌های دوره اسلامی كه با طراحی معماران آلمانی غنیمت یافته است.

E.Zend بازدید : 387 دوشنبه زمان : نظرات ()

این پروژه، که 120 مسکن عمومی اجاره ای را برای افراد جوان در بر می گیرد، در توسعه ی جدید حومه شهر پارلا(Parla)، مادرید، قرار گرفته است. هدف اصلی توسعه هایی در قامت چنین مسکن سازی هایی؛ بیشترین توجه و رسیدگی ممکن به نیازهای خانه سازی با استانداردهای مشخص ابعاد و متریال ها و با توجه به منابع در دسترس است.

استانداردهای طراحی فنی و کیفیت مسکن سازی اجتماعی به طور وسیع راه حل های پیش بینی شده را تعیین می کند،مانند اتفاقی که بر روی نمای آن خواهد افتاد، تعداد اتاق خواب ها و ... بنابراین، این پروژه به نیازهای مسکن سازی کم هزینه برای اجاره و کمترین اندازه برای افراد جوان پاسخ می دهد. این تصمیمی بود در راستای اقتباس گونه شناسی بلوک های باز در این موقعیت اتخاذ شد، و نتیجه نهایی؛ یک واحد فضایی بزرگ در قامت دو بلوک خطی است که با توپوگرافی مکان وفق یافته اند. با این توزیع حجمی؛ کارایی بهینه ی چنین موقعیتی با قیود تعداد خانه ها، کیفیت آنها و هم زمان انعکاس کاربری شهری میسر شد.

E.Zend بازدید : 438 دوشنبه زمان : نظرات ()

این مجموعه مسکونی در هلند برای افراد مسن طراحی شده است و مسلما در زمان خود یکی از مشهورترین پروژه ها بوده است. این طراحی، تصویری بسیار قدرتمند از نتیجه ی سیاست ها و قوانین شهری ست؛ معماران ام وی آر دی وی نتوانستند تمام 100 آپارتمان این مجموعه را در یک ساختمان خطی جای دهند و به دلیل وجود محدودیت های ارتفاعی بعضی از حجم ها از ساختار اصلی بیرون زده اند. این حجم ها، فضاهایی از آپارتمان هایی می باشند که در ساختمان خطی جای نشده اند و از سازه بیرون زده اند.

E.Zend بازدید : 386 دوشنبه زمان : نظرات ()

وبلایی مدرن و بزرگ که در شهر "مادرید" اسپانیا واقع شده است و توسط گروه معماری "ای-سرو" طراحی و ساخته شده است...
طراحی خارجی ویلا با الهام از یک طراحی فوتوریستی و آینده نگر صورت گرفته است و با رنگ سفید در سه سطح و در مساحت 952 متر مربع ساخته شده است و با توجه به توپوگرافی سایت میتوان گفت به خوبی با محیط اطراف ترکیب شده است و ساختاری همگون به وجود آورده است.

نکته بارز طراحی داخلی، ارتفاع بلند سقف در نشیمن است که دست طراح را برای ایجاد فضایی لوکس و با شکوه باز می گذارد و با استفاده از مبلمانی که به صورت اختصاصی و طبق سلیقه و خواست کارفرما طراحی شده است و ساخت یک شومینه بزرگ، میتوان گفت تا حدی از این پتانسیل فضا استفاده شده است و پنجره های بزرگ که نور طبیعی را به فضای داخل هدایت میکنند به خوبی مکمل آن شده است.

توجه معمار به طراحی فضای باز نیز قابل مشاهده است و با ایجاد یک نشیمن بزرگ در کنار استخر و بر روی تراس که با دیوارهای شیشه ای از یک سمت محصور شده است، فضایی دلپذیر و آرام را ایجاد کرده است که علاوه بر هوای آزاد از منظره استخر و محیط اطراف نیز بهره میبرد

E.Zend بازدید : 381 دوشنبه زمان : نظرات ()

بزرگترین موزة نظامی جهان در شهر درسون آلمان، توسط "دانیل لیبسکیند" طراحی شده است.

این موزه در ساختمانی باقی مانده از بمباران های جنگ جهانی دوم واقع شده است.
این بمباران در فوریه سال 1945 اتفاق افتاد و باعث نابودی بیش از 80% ساختمان های شهر درسون شد. پس از گذشت بیش از 65سال از پایان جنگ جهانی دوم، این موزه تاریخ جامعی از وقایع پیش از اتحاد دو آلمان را به نمایش گذاشته است.

در این پروژه ، یک سازه نوک تیز از درون یک موزه جنگ به بیرون کشیده می شود. نوک تیز این سازه به سمت شرق و رو به منبع پرتاب بمب های جنگ جهانی دوم طراحی شده است.

این سازه از جنس بتن و شیشه ساخته شده است. این موزه دارای 5 طبقه و21000فوت زیربنا می باشد.

یکی از طراحان این موزه می گوید: برخلاف موزه های نظامی دیگر، تمرکز ما بر ابزار و تجهیزات جنگی نیست ، بلکه بیشتر بر روی آنچه در دوران جنگ بر مردم گذشته است، تمرکز داریم ،مردمی که پدید آورندة جنگ و جنایت بوده اند و مردمی که مورد خشونت قرار گرفته اند.
ما در ابتدا از خود پرسیدیم که چه چیزی در این موزه نمایش دهیم که به بازدید کنندگان چیزی بیاموزد، به هر حال بهتراست که آنها موزه را با این فکر ترک کنند که "جنگ، اتفاق خوبی نیست".

E.Zend بازدید : 438 دوشنبه زمان : نظرات ()

موزه رینهولد مِسنر در کوه های آلپ توسط زاها حدید طراحی و تکمیل شده است.
این موسسه که "ام ام ام کورونز" نام دارد به روی عموم گشوده شده و به بررسی رشته ی کوه نوردی از طریق یک مجموعه ی منحصر بفرد از عکس ها و آیتم هایی ست که توسط مسنر در طول زندگی خود به عنوان یک کاوشگر جمع آوری شده است.

مسنر برای اولین صعود به قله ی اورست بدون ماسک اکسیژن (به همراه کوهنورد اتریشی پیتر هابلر) شناخته شده و به عنوان اولین کسی که تمام چهارده کوه بالای 8 هزار متر را فتح نموده، تحسین شده است.
ساختار بتونی این پروژه که تکمیل آن دو سال طول کشبده در داخل کوه پایه دارد.

E.Zend بازدید : 341 دوشنبه زمان : نظرات ()

فاستروهمکارانش درابوظبی موفق به تکمیل ساختمانهایی شدند که تماما با انرژی خورشیدی کارمی کنند. سازۀ کالج مصدردارای نمایی ازبتن آرمه شفاف رنگی می باشدکه تماما ازشن وماسه موجود درمنطقه وبراساس معماری اسلامی طراحی شده است.این ساختمان درمصرف انرژی بسیاربهینه عمل کرده و بیشتر انرژی مصرفیش راخودتامین می کند.
خنک سازی هوا نیز سنتی بوده وبا روش عبورهواازبرجک های داخلی صورت می گیرد.که بادوربین های حرارتی کنترل می گردد.این دانشکده احتمالا 600 تا 800 نفرراجذب خواهد کرد.فازاول شامل مسجد،سالن کنفرانس ومجموعه ورزشی می باشدوفازدوم نیزشامل آزمایشگاه وآپارتمانهای بیشتری خواهد بود.فاسترمی گوید:خیلی ها آرزوی یک پروژه خورشیدی رادارند.این پروژه پیشروی مصرف بهینه وبازیافت انرژی خواهدبود و درحال حاظر12پروژۀ تحقیقی درآن درحال اجراست.

E.Zend بازدید : 510 دوشنبه زمان : نظرات ()

خانه ای در مرکز شهر نجف آباد میان کوچه های تنگ و باریک و پر از خانه های گنبدی شکل آن قرار گرفته است که دارای طرحی ساده و ارزان قیمت و مناسب برای یک خانواده 4 نفره است و طبقه بالای آن نیز مخصوص مهمانان است.

E.Zend بازدید : 345 جمعه زمان : نظرات ()

#نحوه_چیدمان_تلویزیون_در_اتاق_پذیرایی :
در بسیاری از منازل شاهد استفاده از#تلویزیون در #دکوراسیون #اتاق_پذیرایی هستیم که همین امر اهمیت چیدمان تلویزیون به شکل صحیح و اصولی را در اتاق پذیرایی برای ما نمایان می کند اگرچه چیدمان تلویزیون در بسیاری از منازل بستگی به محل قرارگیری مبلمان ها دارد اما باید بدانیم که تلویزیون یکی از پر مخاطب ترین و محبوب ترین لوازم منزل است که در همه مکان ها مخاطبین خاص خود را دارد و نباید نسبت به محل قرا گیری آن کم توجه باشیم در ادامه تصاویری از چیدمان تلویزیون در اتاق پذیرایی را با هم مشاهده می نماییم.

E.Zend بازدید : 554 جمعه زمان : نظرات ()

این مجموعه شامل دو هتل پنج ستاره در خشکی و دریا است که در مجموعه دارای ۱۳۰ ویلا با متراژهای ۴۰ تا ۶۵ متر می باشد. در قسمت ورودی بعد از گذشتن از پارکینگ مجموعه به هتل ساحلی می رسید. این هتل در ساحل زیبای خلیج همیشه فارس در چهار طبقه و با نمایی تلفیقی از سنت و مدرنیته چشم نواز میهمانان خود می باشد.
هدف از ساخت این مجموعه فراهم کردن تجربه یک زندگی رویایی - دریایی و اقامت بر روی آب برای میهمانان و دید کامل به غروب ساحل جزیره کیش می باشد. این هتل دارای 102 اتاق و یک رستوران مجلل در وسط طرح ترنج است.همچنین هتل ساحلی دارای: رستورانی بر روی آب، آب نمای موزیکال ، قایق های چوبی، سالن ماساژ و یوگا می باشد. مجموعه به طور کل دارای رستوران های روباز و سر پوشیده ، کافی شاپ یخی، فروشگاه ، سرزمین بازی، فضاهای ورزشی، حمام آفتاب، استخر در بام هتل و … می باشد.

E.Zend بازدید : 758 جمعه زمان : نظرات ()

خلاقیت در معماری نورمن فاستر در فرم با عملکرد محدود نمی شود بلکه تمامی ابعاد کالبدی و غیرکالبدی ساختمان از طراحی فرم گرفته تا تاثیرات فرهنگی، روانشناختی و محیط زیست همگی از هوش و هنر این معمار با تجربه بهره می برند. یکی از بهترین نمونه هایی که در آن نوآوری های فاستر موجب جیرت منتقدین و معماران نسل جوان شده است ساختمان کتابخانه ای است در برلین که به مغز برلین شهرت یافته و سیمای متفاوت ان امروزه به شاخصی فرهنگی برای پایتخت تبدیل شده است.

E.Zend بازدید : 546 جمعه زمان : نظرات ()

تصور کنید قدم به ساختمانی می‌گذارید اما به جای اینکه وقتی وارد آسانسور شدید، به سمت بالارفته و نمایی وسیع از شهر و یا ساحل دریا دیده شود، به ۶۰ متری زیر آب ب‌روید و با ماهیانی که در آب جابجا می‌شوند روبرو ‌شوید! نه این یک فیلم یا رمان تخیلی اوایل قرن بیستم نیست و قرار نیست به یک پایگاه مخفی در اعماق آب بروید؛ این هتلی است که یک گروه طراح قرار است در دبی و در سواحل خلیج فارس به آن رنگ واقعیت ببخشند.
یک شرکت سوئیسی با نام دی.او.تی (Deep Ocean Technology) به تازگی طرح هتلی آبی دیسکی شکل خود را برای ساخت در دبی به تصویب رسانده‌اند که نیمی از این هتل یعنی ۲۱ طبقه از آن در اعماق آب خواهد بود و نیم دیگر ان بر روی آب ساخته خواهد شد.
البته این اولین باری نیست که ایده ساخت چنین هتلی مطرح می‌شود اما در مرتبه گذشته که اتفاقا باز هم در دبی مطرح شده بود، طرح کاملا راکد شده و پروژه آغاز نشد. با وجود فناوری بکار رفته در ساخت این هتل و لذت و استفاده انسان‌ها از آن به نظر چنین بنایی باعث بیشتر شدن تخریب محیط زیست خواهد شد.

E.Zend بازدید : 348 جمعه زمان : نظرات ()

استفاده از چوب در طراحی داخلی برای کفپوش ،دیوارپوش ، مبلمان ،آشپزخانه و غیر علاوه بر زیبایی طبیعی ،منفعت های دیگری نیز دارد.
با استفاده از چوب در طراحی داخلی اول از همه به از بین بردن ردپای کربن کمک می کنید و جایگزین خوبی برای مواد اولیه ساخت و ساز خواهد بود که برای تولید و شکل گرفتنشان ،از سوخت های فسیلی زیادی استفاده می شود.
چوب علاوه بر اینکه مقاوم است برای سلامتی نیز خوب بوده و عایقی طبیعی است. ساخت و ساز با چوب هم نسبت به دیگر مواد ،زمان کمتری می برد. چوب ها در رنگ و طرح های مختلف در خانه های شما شکل می گیرند و حس و فضای صمیمی تری به خانه تان می بخشند.

انواع چوب: چوب بلوط ،سرو،ساج ، گردو ، توسکا ،چوب ارغوانی ،لیپتوس ،افرا و سپیدار هستند.

E.Zend بازدید : 391 دوشنبه زمان : نظرات ()

برای اشاره به آمدن فصل پاییز، می توانید در بالای شومینه دو پوستر از تقویم دیواری که طرحی از پاییز دارند، نصب کنید. برای تزئین بیشتر این قسمت هم می توانید از انواع گلدان های کوچک، شاخه های خشکیده درختان، شمع و جاشمعی های زیبا و توپ های سبز هم استفاده کنید.

E.Zend بازدید : 346 دوشنبه زمان : نظرات ()

پاسخ :
_ ابتدا لامپ‌های سنتی و سوخته را با لامپ‌های جدید و سالم عوض کنید. لامپ‌های جدید و مدرن، این روزها گزینه‌های بسیار مناسبی برای نورپردازی هستند که هم طول عمر بیشتری دارند و هم گرمای کمتری تولید می‌کنند و بازده بسیار خوبی دارند.

_ همچنین با قرار دادن چراغ‌های زیبا و دکوراتیو در قسمت‌های مختلف، به تقویت نور خانه بپردازید. لوسترهای سقفی قدیمی خانه خود را تعویض کنید و از لوسترهایی در انواع جدید برای نورپردازی سقفی استفاده کنید.

_ توصیه دیگر برای ارتقاء وضعیت نورپردازی خانه، استفاده از رنگ‌های روشن برای رنگ‌آمیزی سقف اتاق‌هاست، زیرا این کار به دل‌باز و روشن شدن فضا، کمک فراوان می‌کند. استفاده از آینه‌های متعدد در دکوراسیون نیز برای تشدید و تقویت نورپردازی خانه، یک ترفند بسیار مفید به شمار می‌آید که توصیه می‌کنیم حتماً آن را در نظر داشته باشید.

E.Zend بازدید : 340 دوشنبه زمان : نظرات ()

چگونه می‌توان با کمک ترفندهای مختلف برای ایجاد خطای دید، فضایی کوچک را بزرگ و دل‌باز جلوه داد؟
پاسخ :
_ برای اینکه یک اتاق کوچک، جلوه و احساسی وسیع و بزرگ‌تر به خود بگیرد، از کاغذ دیواری‌هایی با طرح شلوغ و با رنگ‌های تیره و رنگارنگ استفاده نکنید. در عوض، دیوارها را با رنگی بسیار ملایم و روشن رنگ‌آمیزی کنید و پرده‌های سنگین و ضخیم را از دکوراسیون فضای کوچک خود حذف کنید.

_ بگذارید تا جایی که امکان دارد، پنجره‌ها فاقد پوشش باشد. استفاده از وسایل کمتر و قرار دادن وسایل ضروری در دکوراسیون، استفاده از مبلمان ظریف و نصب آینه‌ای در فضای کوچک،‌ از مهم‌ترین ترفندها و تکنیک‌ها برای وسیع‌تر کردن یک فضای کوچک است.

E.Zend بازدید : 488 دوشنبه زمان : نظرات ()

کابینت ها به طور کلی به دو نوع تقسیم می شوند کابینت های کلاسیک و کابینت آشپزخانه مدرن . از آنجایی که کابینت ها در دکوراسیون آشپزخانه مهم ترین قسمت دکوراسیون هستند و انتخاب درست آنها مهم ترین قدم در طراحی آشپزخانه است دانستن در مورد کابینت ها موضوع مهمی است.

E.Zend بازدید : 340 دوشنبه زمان : نظرات ()

هر ساله تعدادی از بهترین طراحان مد، هنرمندان، بازیگران، سیاستمداران، روانشاسان و غیره به دور هم جمع می شوند تا با انتخاب یک رنگ برای سال، روی انرژی ذهنی مردم دنیا تاثیر بگذارند و روحیه جهان را به سمت تعادل سوق دهند.

E.Zend بازدید : 387 دوشنبه زمان : نظرات ()

در اغلب دکورها افراد عادت دارند مبلمان را رو به روی تلویزیون قرار دهند؛ در صورتی که این نوع دکور را می توان به شیوه ای متفاوت تغییر داد.
برای چیدمان پذیرایی همیشه از قطعات بزگتر شروع به چیدن کنید👌
نکته دیگر برای یک طرح زیبا و متفاوت آن است که مبلمان را تا جایی که می توانید و فضا به شما اجازه می دهد پخش بچینید و تا می توانید مبلمان را از دیوار فاصله دهید چون بین ما ایرانیان به اشتباه رایج شده است که مبلمان را به دیوار می چسبانند؛ بهتر است مبل با دیوار حتی در حد ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر هم که شده فاصله داشته باشد؛ اگر هم که فضا به شما اجازه می دهد کلا مبلمان خود را وسط بچینید؛ پشت مبلمان که اغلب فضایی محترمانه نیست را می توانید با کنسول ها، گلدان ها، آباژورها و… پوشش دهید.
در برخی موارد فضای منزل به ما اجازه می دهد که علاوه بر چیدمان یک دست مبل کامل، فضایی را هم با یک مبل نیم ست، که اغلب شامل یک مبل دو نفره و دو مبل تک نفره است کامل کنیم؛ در برخی خانه ها می توان از دو مبل تک نفره میزبان با رنگ متفاوت و در عین حال مکمل مانند ترکیب کرم و قهوه ای استفاده کرد؛ اما چیدمان این دو مبل تک نفره باید به گونه ای باشد که تا حدامکان به هم نزدیک باشند یا با رعایت تقارن رو به روی هم قرار گیرند.

E.Zend بازدید : 424 جمعه زمان : نظرات ()

اما عدم توانایی در استفاده از به‌روزترین و آخرین مدل پنجره‌ها و درها به این معنی نیست که نباید در جهت ذخیره انرژی گام بردارید. از نوارهای دور پنجره گرفته تا چارچوب‌های لوکس که دارای امکانات زیادی در زمینه ذخیره انرژی هستند. در این مطلب ایده هایی کاربردی و ساده برای یک طراحی مقرون به صرفه را به شما معرفی می کنیم.
داخل و خارج پنجره‌ها را درزگیری کنید و در قاب پنجره از نوارهای مخصوص این کار استفاده کنید

E.Zend بازدید : 315 جمعه زمان : نظرات ()

آمريكايي‌ها بعد از جنگ جهاني دوم خصلت عحيبي پيدا كردند. آنها عاشق بريز و بپاش شدند. پيروزي در جنگ جهاني دوم آنها را آنقدر غره كرده بود كه مصرف‌گرايي را به نهایت رساندند؛ حتي در هنر معماري. هنوز چند سالي از پايان جنگ جهاني دوم نگذشته بود كه سروكله ساختمان‌هاي بلند در شهرهاي مختلف آمريكا با طراحي‌هاي داخلي خاص پيدا شد؛ خانه‌هايی مجلل با انواع و اقسام وسايل تزييني. اين وضع در نيمه دوم دهه 50 ميلادي به حد خودش رسيد تا اينكه در نهايت طبق روال هميشه جنبشي در مخالفت با جريان پيش روي مردم راه افتاد؛ جرياني كه قرار بود ساده‌گرايي را به مردم نشان دهد.

E.Zend بازدید : 420 جمعه زمان : نظرات ()

در روزهایی كه استفاده از رنگ طلایی برای دكوراسیون بسیار فراگیر شده، برای خلق چنین فضایی باید نكاتی را در نظر داشته باشید. رنگ طلایی با همه ابهتش، زمانی زیبا به نظر می‌رسد كه ظرافتش هم در نظر گرفته شود. اگر تناسب را رعایت نكنید حضور همین رنگ جذاب، فضا را بسیار آزاردهنده می‌كند.

E.Zend بازدید : 434 جمعه زمان : نظرات ()

۱- سرسره هایی در اتاق کودک
همه ما خوب می دانیم که مخاطب اول سرسره هایی که دردکوراسیون داخلی خانه وجود دارند کودکان هستند. پس نباید از آن ها غافل شد. اگر کودک عزیزتان هنوز کوچک است می توانید سرسره هایی که ارتفاع کوتاهی دارند را در اتاق شان بگذارید تا خیال تان از بابت سرگرمی آن ها راحت باشد. مطمئن باشید که آن ها نهایت لذت را از وجود این سرسره ها در اتاق شان می برند.
استفاده از سرسره کنار تخت های دوطبقه انگیزه بچه ها را برای بیدار شدن از خواب زیاد می کند

E.Zend بازدید : 380 جمعه زمان : نظرات ()

یکی از راه‌های ایجاد فضاهای مطبوع جسمانی و روحانی در محیط زندگی، کاربرد عناصر طبیعی و فرم‌های آشنا و جذاب برای ذهن است. از پرکابردترین این عناصر در محیط اطراف ما چوب است که در عصر صنعتی بیشتر مدل‌های صنعتی و مصنوعی آن مورد استفاده قرار مي‌گيرند. چوب خواص فیزیکی سودمندی دارد که به جنبه‌های سازه‌ای آن در شماره گذشته و در مطلب «معماري با چوب» اشاره شد. اما فواید و کابرد چوب فراتر از سازه است و جزئی‌ترین عناصر دکوراسیون و تجهیزات خانه را می‌توان با آن تهیه کرد. مهم‌ترین خواص چوب در دکوراسیون داخلی عبارتند از:

E.Zend بازدید : 362 جمعه زمان : نظرات ()

پرده در چیدمان خانه های ایرانی نقش پررنگی دارد. پرده ها می توانند جلوه هایی از رنگ و زیبایی را در خانه شما به نمایش بگذارند و چیدمان آن را تحت تاثیر قرار دهند.
حتما می دانید که یکی از ارکان ساخت هر خانه ای وجود پنجره است و پنجره ها می توانند بخشی از زیبایی هر خانه را تامین کنند.

E.Zend بازدید : 447 جمعه زمان : نظرات ()

روش قدیمی چینی ها، فنگ شویی، در شادتر ساختن و تعادل رنگ فضای خانه به ما کمک می کند. اتاق خواب در هر خانه اهمیت ویژه ای دارد، بسترگاهی که در آن استراحت می کنیم و انرژی دوباره می گیریم. در این مقاله، با رعایت نکات فنگ شویی رنگ دکور اتاق خواب انرژی را در فضای خانه پخش کنید.
رنگ مناسب انتخاب کنید. رنگ مهم ترین بخش در فنگ شوییاست. یکی از ساده ترین راه ها برای انتقال انرژی در فضای خانه، انتخاب رنگ مناسب است. هر یک از رنگ ها، نماد یکی از عناصر موجود در فنگ شویی است: آتش، زمین، فلز، آب و چوب. هر وسیله را باید برای انتقال انرژی در فضا، براساسنقشه فنگ شویی چید. رنگ ها را باید بر اساس انرژی ای که می خواهید بچینید و آنها را با رنگ دیوار، قاب عکس، تابلو و یا دکوری های مختلف، انتقال دهید. رنگ همانند موسیقی، قوی و نشاط بخش است و هرچه رنگ هارمونیک تری را انتقال دهید، نتیجه بهتری خواهید گرفت. نترسید که با روشن بودن رنگی که انتخاب می کنید، رنگ به نظر متحرک بیاید؛ در حقیقت روشنایی نخستین موضوع در انتخاب رنگ است.
عنصر آتش، تمرکز و انرژی شما برای کار را بالا می برد

E.Zend بازدید : 385 جمعه زمان : نظرات ()

صبحانه، ناهار، شام. بیشتر ما روزی 3 وعده غذا می‏خوریم و در هر وعده به ارزش غذایی که می‌خوریم و روش پخت غذاهایمان توجه داریم اما نکته دیگری که معمولا از آن غفلت می‌کنیم، اهمیت سفره و سطحی است که روی آن غذا می‌خوریم؛ در حالی که این موضوع به‌طور مستقیم با سلامت ما ارتباط دارد.

E.Zend بازدید : 509 جمعه زمان : نظرات ()

کابینت چوبی، فلزی، ام‌دی‌اف یا آلومینیومی؟ شما کدام را می‏پسندید؟ احتمالا شما هم از بین این کابینت‏ها نوع ام‌دی‌اف را که چندسالی است زینت بخش آشپزخانه‏ها شده انتخاب می‏کنید چون روکش‏های زیبا و خیره‌کننده این نوع کابینت‌ها جلوه‌ای زیبا به آشپزخانه می‌دهد اما آیا کابینت‌ها هم می‌توانند ما را بیمار کنند؟ آیا کابینت‌ها می‌توانند موجب به خطر انداختن سلامتی ما و اعضای خانواده ما شوند؟ ...

E.Zend بازدید : 337 جمعه زمان : نظرات ()
درباره ما
Profile Pic
این سایت در سال 1393 با هدف پیشبرد آموزش و بالا بردن سطح آگاهی و توان علمی دوستان در زمینه معماری راه اندازی گردیده. امیدواریم بتوانیم گامی کوچک اما موثر برای دانشجویان و اساتید محترم برداریم.
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات
  آمار سایت
 • کل مطالب : 874
 • کل نظرات : 6
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 66
 • آی پی امروز : 70
 • آی پی دیروز : 146
 • بازدید امروز : 489
 • باردید دیروز : 545
 • گوگل امروز : 19
 • گوگل دیروز : 64
 • بازدید هفته : 3,213
 • بازدید ماه : 14,982
 • بازدید سال : 14,982
 • بازدید کلی : 902,897